„Tavaly közel tízmillió keltetőtojást szállítottak magyar vállalatok Belaruszba, idén pedig négyszázhúszezer tojóhibridet”, ismertette a magyar-belarusz gazdasági együttműködés sikereit Szijjártó Péter külügyminiszter csütörtökön Minszkben, ahová az eurázsiai biztonságpolitikai konferencia miatt utazott.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a konferencia kiemelt vendége Szergej Lavrov orosz- és Bassam Sabbag szír külügyminiszter mellett Szijjártó, aki már tavaly is ott volt a konferencián. Anatolij Glaz belarusz külügyminisztériumi szóvivő név szerint csak a magyar minisztert, Lavrovot és Sabbagot emelte ki az állami hírügynökségnek adott nyilatkozatában.
A magyar külügyminiszter arról is beszélt, hogy „a világ a vesztébe rohan, amikor egyesek meg akarják mondani a többieknek, hogy ki kivel beszélhet, ki kivel találkozhat”.
Szijjártó a belarusz külügyminiszterrel, Makszim Rizsenkovval közös sajtótájékoztatóján azt mondta, fontos közös cél a gazdasági, kereskedelmi és energetikai együttműködés fejlesztése Magyarország és Belarusz között - persze csak „a szankciók által nem érintett területeken”. Szerinte a globális biztonsági helyzet a második világháború óta nem volt annyira rossz, mint ma, fontos lenne a stabilizáció, ezért „mi, magyarok a fegyverszünetet és a békét szorgalmazzuk Ukrajnában is”.
A külügyminiszter által ismeretett adatok szerint idén eddig tizenkilenc százalékkal bővült a magyar-belarusz kereskedelmi forgalom, ezen belül a magyar export harminc százalékkal nőtt. Az együttműködés kiemelkedő ágazata a mezőgazdaságon túl a gyógyszeripar, Szijjártó szerint a Richter erős pozícióval bír a helyi piacon.
Szijjártó szerint Belarusz nélkülözhetetlen szereplője a magyar energiabiztonság garantálásának, mivel az országon keresztül zajlik a kőolajtranzit nagyjából hetven százaléka. „Mi az energiaellátás biztonságát nem ideológiai kérdésnek tekintjük, hanem fizikai kérdésnek [...], ugyanis politikai nyilatkozatokkal nem lehet fűteni”, magyarázta.
Vlagyimir Putyin tavaly augusztusban arról beszélt, egy Belarusz elleni támadás egyben Oroszország elleni támadást is jelent, idén áprilisban már az ukrán-belarusz határra telepített orosz nukleáris fegyverekről szóltak a hírek. Augusztusban belarusz harckocsik indulhattak az ukrán határ felé.
Alekszandr Lukasenka belarusz elnök rendre arra hivatkozik, hogy a Nyugat bele akarja sodorni egy háborúba.
Címlap: STRINGER/Anadolu via AFP (MTI)