Az előző ülésen még csak felvetette, most viszont tényleg meg is bírságolta Ádám Zoltán közgazdászt, a Corvinus volt docensét a bíró.
A munkaügyi perben legutóbb azzal hozták kellemetlen helyzetbe a bírót Ádám ügyvédei, hogy Szabó Lajos rektorhelyettes meghallgatása előtt nem sokkal adtak be 30 oldalnyi dokumentumot, most pedig 5 új tanú meghallgatását kezdeményezték.
A bíró az ülésen többször is elmondta, hogy 11 hónapja tart a tárgyalás, és már az elején kérte, hogy minden bizonyítékot és bizonyítási indítványt terjesszenek elő.
Ehhez képest az ügyvédek legutóbb Szabó Lajos egy évvel korábbi nyilatkozatait csatolták be, most pedig új embereket akarnak meghallgatni.
„Legutóbb csak úgy gondoltam, hogy igen, meg kéne bírságolni, de most már nem tudtam eltekinteni a törvény kötelező szakaszának alkalmazásától”,
mondta a bíró, és 200 ezer forintos büntetést szabott ki, ami ellen Ádámék fellebbeznek.
Ádámék olyan tanúkat sorakoztatnának fel, akik igazolhatnák, hogy a véleménye miatt rúgták ki a docenst, vagy azért, mert ellenszenves volt. Az ügyvédek szerint itt - röviden összefoglalva - jogilag a hátrányos megkülönböztetés, az egyenlő bánásmód megsértése és a joggal való visszaélés jöhet szóba. Az „ártó szándékot”, vagyis - ahogy Sziklai Tamás ügyvéd fogalmazott a 444-nek -, hogy „ki akarták csinálni Ádámot”, nekik kell bebizonyítaniuk.
Tanúként idéznék be Ádám Zoltán feleségét, illetve a Corvinus több oktatóját: érdekképviseleti vezetőket, és azt a tantárgy-koordinátort, akivel Ádám a kivételezett diák miatt levelezett.
Sziklai Tamás ügyvéd a 444-nek azt mondta, az előző tárgyaláson jelezték, hogy újabb tanúkat akarnak meghallgatni, és erre vonatkozóan nem volt semmilyen megkötés. A tárgyaláson pedig azzal érvelt, új tényállítást nem tettek, a korábbiakkal összefüggésben hallgatnák meg a tanúkat.
A Corvinust képviselő ügyvédek szerint viszont a „joggal való visszaélés” behozásával egészen új nézőpontba helyeznék az eljárást, a bizonyítás logikája teljesen megváltozik. Ráadásul az eljárás is hosszabb lesz.
Ádám Zoltán a Corvinus egyetem docenseként 2023 februárjában etikai vizsgálatot kezdeményezett, miután a meghatározó mennyiségű Mol-részvénnyel rendelkező Timur Megdetovics Rahimkulov üzletember fia (akinek a neve bő egy évig nem került nyilvánosságra,) úgy vizsgázhatott le az egyetemen, hogy nem teljesítette az összes ehhez szükséges feltételt. Az elsőfokú eljárás végén elmarasztalták a rektort és a két érintett dékánt, akiket második körben felmentettek a vádak alól.
Rögtön ez után, 2023 júniusában Szabó Lajos megbízott általános rektorhelyettes (majd megbízott rektor) szabálytalansági eljárást indított, amelyet az egyetem kancellárja, Domahidi Ákos vezetett le. Ennek során a kancellár meghallgatta Ádámot, majd bekért több levelet.
Ádám úgy gondolta, mindent átküldött (ő ezt látta a monitorján), de a kancellár két e-mailt nem kapott meg, emiatt egyre élesebb hangú levélváltás ment köztük. Végül Ádámot arra hivatkozva rúgták ki tavaly októberben azonnali hatállyal, hogy ebben a vizsgálatban nem működött közre, rossz hírét keltette az egyetem vezetésének a kollégák körében (mikor több lépésben beszámolt egy zárt Facebook-csoportban az ügyéről), és tiszteletlenül beszélt a kancellárral.
Az ügyben kulcsmomentum a két meg nem kapott e-mail: a Corvinust képviselő ügyvédek legutóbb elmondták, az egyetem IT vezetőjének véleménye szerint technikailag nem történhetett úgy, ahogy Ádám azt előadta. Ha pedig valóban nem úgy volt, akkor az „minimum szándékos gondatlanság.”
Ádám ügyvédei viszont azzal érveltek, a docenst megtorlásból rúgták ki, már a szabálytalansági eljárás lezárása előtt is egy „Ádám-ellenes hangulat” volt érzékelhető az egyetem vezetői részéről.
Az ügyben tanúként idézték be Szabó Lajost, aki a legutóbbi tárgyaláson megjelent ugyan, de akkor a bíró az újonnan beadott dokumentumok miatt – sűrű elnézéseket kérve – elhalasztotta a meghallgatását, most viszont arra hivatkozva nem volt ott, hogy őszi szünet van, illetve a Corvinus ügyvédeinek át kell gondolniuk az új helyzetet. (Frissítés: cikkünk megjelenése után a Corvinus Egyetem azt közölte, Szabó Lajos elérhető volt és készen állt arra, hogy tanúvallomást tegyen, az alperesi jogi képviselő kérésére, egy olyan eljárási akadály miatt nem jelent meg a tárgyaláson, amit Ádám Zoltán képviselői idéztek elő azzal, hogy késedelmesen terjesztették elő az 5 tanú meghallgatására vonatkozó beadványt.)
Ezt Ádámék vitatják, szerintük a másik oldal húzza az időt, ráadásul Szabónak törvényi kötelessége lett volna megjelenni.
A bíró gyorsítani akar az eljáráson, ezért a decemberi tárgyaláson nemcsak Szabót hallgatják meg, hanem Domahidi Ákos kancellárt és Major Klára intézetvezetőt is.
„Akkor itt maradunk délután is” – mondta a bíró arra a Corvinus-oldali közbevetésre, hogy túl sok tanút rendel be.
A Corvinus Egyetem szerint nincs összefüggés az Ádám által kezdeményezett etikai vizsgálat és a kirúgása között, az eljárást a politikai kampány részének tartják. A legutóbbi tárgyalás után már csak annyit írtak, „az ügy most a munkaügyi bíróságon van, hadd végezze a bíróság a munkáját, a döntés már az ő kezükben van.”