Idén ennyire még nem drágultak az élelmiszerek, éves csúcson az infláció

gazdaság
2024 december 10., 08:57

A várakozásoknak megfelelő módon novemberben megugrott az átlagos infláció mértéke Magyarországon. A KSH közlése szerint az októberi 3,2 százalék után 3,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, előző hónaphoz képest pedig 0,5 százalékos volt az emelkedés mértéke.

link Forrás

A megugró inflációhoz főként az élelmiszerek, a szolgáltatások és a szeszes italok, dohányáruk áremelkedése járult hozzá. Az élelmiszerek ára egy kisebb törést leszámítva júniustól kezdődően folyamatosan emelkedik, az akkor 1,1 százalék novemberre már 4,9 százalékra ugrott meg. A friss adat októberhez képest is szemmel jól látható növekedés eredménye, akkor ugyanis tavalyhoz képest 4,5 százalék volt a termékkört árának átlagos növekedése.

Ezzel tavaly november óta nem látott mértékben nőttek az élelmiszerárak Magyarországon, 2023 novemberében volt ennél magasabb a termékkör inflációja, 7,1 százalék.

link Forrás

Az élelmiszereken belül a liszt ára 39,3 százalékkal nőtt, a tejé 16,6, a csokoládé és kakaóé 12,8, a gyümölcs- és zöldségléé 11,7, az étolajé 10,1, a tojásé 9,8, a vaj, vajkrémé 9,7, az éttermi étkezésé 7,9, az alkoholmentes üdítőitaloké 6,3 százalékkal. Olcsóbb lett viszont a száraztészta (6,4 százalékkal), a cukor (5,8 százalékkal) és a margarin is (2,7 százalékkal).

Nagyjából az októberivel (7,2 százalék) megegyező szinten, 7 százalékkal emelkedtek a szolgáltatások árai, ezen belül az autópályadíj, a gépjárműkölcsönzés, a parkolás és a lakbér egyaránt 10,9-10,9 százalékkal drágult tavaly novemberhez képest. A járműjavítás és karbantartás 10,5, a sport- és múzeumi belépők 9,6, a lakásjavítás 8,8, a testápolási szolgáltatások 8,7 százalékkal lett drágább. A szeszes italok, dohányáruk ára 4 százalékkal emelkedett.

A háztartási energiáért 3,2, ezen belül a vezetékes gázért 6,3, az elektromos energiáért 0,3 százalékkal kevesebbet kellett fizetni. A tartós fogyasztási cikkek ára 0,2 százalékkal mérséklődött, ezen belül a használt személygépkocsik 6,6 százalékkal kevesebbe, az ékszerek 13,8, az új személygépkocsik 5,6, a szobabútorok 2 százalékkal kerültek többe kerültek. A gyógyszer, gyógyáruk 3,9, a járműüzemanyagok 0,7 százalékkal drágultak.

Októberhez képest az élelmiszerek átlagosan 0,9 százalékkal drágultak, a járműüzemanyagok ára 2,4 százalékkal nőtt. A háztartási energiáért átlagosan 0,4 százalékkal többet kellett fizetni, ezen belül a palackos gázért 1,5, a vezetékes gázért 0,9 százalékkal. A szolgáltatások díja átlagosan 0,2 százalékkal nőtt, ezen belül a lakbér 0,8 százalékkal többe, az üdülési szolgáltatások 0,3 százalékkal kevesebbe kerültek.

Kiss Péter, az Amundi befektetési igazgatója szerint az adat nem okozott túl nagy meglepetést, az emelkedő ráta az éven belüli szokásos szezonalitásból és a novemberi egyedi hatásokból (mint például az emelkedő üzemanyagárak) ered.

„Az év végén várhatóan 4 százalék környékére emelkedő infláció továbbra is óvatos monetáris politikát indokol, különösen, ha magas marad a magyar eszközök volatilitása. A jövőbeni kamatdöntések szempontjából két tényező lehet a döntő: az inflációs adatokban látott meglepetések iránya és a forint árfolyamának volatilitása” – írja kommentárjában.