„Szíria kimerült a háborúban, nem jelent fenyegetést sem a szomszédaira, sem a Nyugatra” – mondta a BBC-nek Ahmad Huszeín es-Sar, ismertebb nevén Abu Mohammed al-Dzsolani, az Aszad-rezsimet megdöntő Hayat Tahrir al-Sham (HTS, azaz Levante Felszabadításáért) iszlamista lázadócsoport vezetője.
Az ország de facto vezetője a fővárosban, Damaszkuszban adott interjújában a Szíriával szembeni szankciók feloldását kérte. „Most, mindazok után, ami történt, a szankciókat fel kell oldani, mert azok a régi rezsim ellen irányultak. Az áldozatot és az elnyomót nem szabad egyformán kezelni”.
Arról is beszélt, hogy a HTS-t törölni kellene a terrorszervezetek listájáról. Többek között az ENSZ, az Egyesült Államok, az EU és Nagy-Britannia is annak minősíti, mivel az al-Kaida egyik szakadár csoportjaként indult. Al-Dzsolani szerint a HTS nem terrorista csoport, nem céloznak civileket vagy polgári területeket, sőt, az Aszad-rezsim áldozatának tekintik magukat.
Tagadta, hogy Szíriát Afganisztánná akarná változtatni, azt mondta, az országok nagyon különbözőek, más-más hagyományokkal rendelkeznek, míg Afganisztán törzsi társadalom, addig Szíriában más a gondolkodásmód. A HTS vezetője a nők helyzetéről is beszélt. „Idlibben már több mint nyolc éve vannak egyetemek” – mondta, utalva Szíria északnyugati tartományára, amit 2011 óta a lázadók tartanak ellenőrzésük alatt. „Azt hiszem, a nők aránya az egyetemeken több mint 60 százalék”.
Arra a kérdésre pedig, hogy engedélyezik-e az alkoholfogyasztást, azt mondta: „Sok olyan dolog van, amiről egyszerűen nincs jogom beszélni, mert ezek jogi kérdések. Egy jogi szakértőkből álló szíriai bizottság fog alkotmányt írni. Ők fognak dönteni. És bármelyik uralkodónak vagy elnöknek követnie kell majd a törvényt”.
Bár a HTS dzsihádista szervezet, a hatalomátvétel óta eltelt időszakban már tett kompromisszumként értelmezhető gesztusokat. Miután több kritika érte őket, amiért több, a tévében közvetített tárgyaláson kitettek egy dzsihádisták által kedvelt, feliratos zászlót, Mohammad al-Basir ügyvezető miniszterelnök egy Al-Dzsazirának adott interjú során már csak az új szír zászló társaságában mutatkozott. Al-Basir egyébként technokratának számít, így kinevezése jelzésértékű lehet.
A CNN írt arról, hogy az aprócska, északnyugat-szíriai Idlib tartományban a szervezet nem avatkozott bele a lakosság privát ügyeibe. Engedélyezték a szabad mozgást és nem vezettek be szigorú ruházkodási előírásokat sem. De minden elemző óvatos, mivel egészen más dolog egy kicsiny rebellis tartományt kormányozni, mint egy nagy területű, soknemzetiségű országot.