Kinevezték budapesti ukrán nagykövetnek Sándor Fegyirt

külföld
december 21., 14:44

December 21-én megjelent az ukrán elnöki hivatal honlapján az a rendelet, amellyel Volodimir Zelenszkij elnök kinevezte magyarországi nagykövetnek Sándor Fegyirt, erről az ország budapesti nagykövetsége számolt be a Facebookon. A követség egyben gratulált Sándornak – ez a vezetékneve, a Fegyir a keresztneve – „ ehhez a rendkívül megtisztelő kinevezéshez”.

A rendkívüli megtiszteltetést azonban némileg tompítja az a tény, hogy a kinevezés több mint egy éve húzódott, Sándor már tavaly ősszel leendő budapesti nagykövetként nyilatkozott lapunknak (aztán még idén ősszel is). Amikor ez utóbbi, októberi beszélgetésben kérdeztük arról, hogy nagykövet lesz-e, azt mondta, ez nem tőle függ, hanem Ukrajna külügyminisztériumától. Valamint hozzátette, hogy egyébként sem olyan típus, aki mindenáron magas pozíciókba akarna kapaszkodni, „amit nagykövetként tehetnék, azt így is meg tudom tenni”, mondta akkor.

Sándor Fegyir 2024. október 24-én Budapesten.
photo_camera Sándor Fegyir 2024. október 24-én Budapesten Fotó: Németh Dániel/444

Amikor az ungvári születésű, 49 éves új nagykövetet októberben a magyar-ukrán viszonyról kérdeztük, azt mondta:

„nem mindenki tudja megkülönböztetni a búzát az ocsútól. A fronton semmifajta konfliktus nincs ukránok és magyarok között. Ugyanez érvényes Kárpátaljára is, egymás mellett és együtt élnek a nemzetiségek. Problémák ott merülhetnek fel, ahol nincsenek kapcsolatok, ahol az emberek csak magukat ismerik, másokat nem, nincs tudásuk, tapasztalatuk, hiányoznak a személyes élményeik. Ott könnyebb az ellenségkeresés és az ellenségkép-teremtés.”

Sándor, akit a lövészárkok professzoraként is szoktak emlegetni, a kinevezése napján, nem sokkal cikkünk megjelenése előtt a Facebookján egy harctéri fotót posztolt. A háborúról egyébként a már említett interjúban azt mondta a kérdésünkre:

„Az ukránok már győztek. A győzelem nem az, ha kitűzzük a zászlót a Reichstagra. A győzelem az, ha megtaláltad a helyedet a világban. 1956-ban a magyarok elvesztették a csatát a szörnyeteggel szemben. Ennek ellenére győztek. Több százezer magyar volt kénytelen elmenekülni, ez igaz, de a magyarok megmutatták, hogy léteznek. Kimondták, hogy nem szovjet emberek. (...) Mi is kimondtuk: nem vagyunk oroszok, ukránok vagyunk.”