Új stratégiát fogadtak el Oroszországban a „szélsőségesség elleni küzdelem új stratégiájáról”, amiben hangsúlyosan megjelent egy új fogalom: a ruszofóbia. A Putyin által aláírt rendelet a szélsőségesnek nyilvánított oroszellenességet úgy határozza meg, mint „az orosz állampolgárokkal, orosz nyelvvel és kultúrával szembeni ellenséges, elfogult, ellenséges magatartást”. Ide sorolják az Oroszországgal szemben barátságtalan államok hatóságainak diszkriminatív lépéseit is - vagyis az Oroszországgal vagy egyes személyekkel szembeni szankciókat is szélsőségesnek minősíthetik.
Az új orosz stratégia Ukrajnát, a színes forradalmakat, a belügyekbe való beavatkozást és a tüntetéseket, tiltakozásokat is a szélsőségesség veszélyes formáinak nevezi. A dokumentum szerint egyes államok a szélsőséges és terrorista szervezeteket „eszközként használják fel a külpolitikai ellenfelekkel szembeni hibrid háborúk indítására és önző geopolitikai célok elérésére, többek között más államok belügyeibe való beavatkozással”.
A Meduza által ismertetett szöveg Ukrajnát is a „szélsőségesség fő forrásai között” említi, „a neonáci eszmék széles körű terjedéséről” beszél; szerintük Ukrajna és más külső erők radikális neonáci fegyveres csoportokat és bűncselekmények elkövetését támogatják Oroszországban. A stratégia egyik legfontosabb célkitűzése „az Ukrajna területéről kiinduló szélsőséges fenyegetések forrásának felszámolása”.
De a demonstrációk sem kevésbé veszélyesek: még a koordinálatlan tiltakozó akciókat is „az oroszországi társadalmi-politikai helyzet destabilizálásának egyik fő módjának” nevezik. Az orosz hatóságok szerint a tüntetések könnyen tömeges zavargásokká alakulnak, amihez „az ellenséges erők a közvélemény manipulálásának különféle módszereit használják”. A Kreml szemében a civil szervezetek „humanitárius, oktatási, kulturális és vallási projektek leple alatt folytatott” tevékenysége is súlyosan szélsőséges.
Putyin ugyanezen a napon ugyanakkor aláírt egy törvényt, amely lehetővé teszi, hogy az orosz kormány szervezeteket töröljön a terrorszervezetek hivatalos listájáról. Orosz katonai bloggerek és az ISW elemző intézet szerint Oroszország le akarja venni az Afganisztánt uraló tálibokat a listáról, akikhez a Kreml már idáig is közeledett. A rendelet alapján a szíriai ellenőrzést Aszad Moszkvába menekülése óta gyakorló HTS-t szintén levehetik a betiltott terrorszervezetek közül. Így Oroszország hivatalos kapcsolatokat alakíthat ki a HTS vezette ideiglenes szíriai kormánnyal, és megpróbálhat megegyezni a szíriai orosz katonai bázisok jövőjéről.