A Financial Times ír arról az egymilliárd eurós uniós forrásról, amihez Magyarország a Brüsszel folytatott jogállamisági vitája miatt január elsejétől végleg elveszti a hozzáférését.
A lap idézi Bóka János, uniós ügyekért felelős miniszter korábbi nyilatkozatát arról, hogy a brüsszeli pénzmegvonás politikai nyomásgyakorlás. Megemlítik Magyar Péter felemelkedését is, aki fideszesből lett az ellenzék vezére, és az elmúlt hónapokban sorra járta a rossz állapotban lévő kórházakat, gyermekvédelmi intézményeket, vasutat.
Ami újdonság volt, az Nagy Márton Financial Timesnak adott nyilatkozata. A gazdasági miniszter szerint az uniós finanszírozásban keletkezett lyukat nem lehet teljesen betömni. A „csillogó új kórházakhoz” pénz kell, pénz pedig csak növekedésből keletkezhet.
„Először a gazdaságot kell rendbe hozni. Évek óta válságról válságra botladozunk, covid, energiaválság, háború, most meg a német gazdaság gyengesége. Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy hiányoznak az adóbevételek, ezeket újra kell teremtenünk” – mondta 14 év fideszes kormányzás után Nagy Márton.
Szinte minden kormányzati várakozás kártyavárként omlott össze 2024-ben, ami nemcsak azért kellemetlen, mert elmaradt a nagy fellendülés, hanem azért is, mert a kormány valóságérzékeléséről nem mutat szép képet. Cikkünket itt olvashatják.
A kormány új gazdaságpolitikájáról Bod Péter Ákos nyilatkozott podcastunkban. Voluntarista döntések, semmi ellensúly, nagyotmondási kényszer, irány nélküli gazdaságpolitika. A miniszterelnök visszatérhetne a magyar valóságba. Lehet, hogy a gazdaságot már elengedte, és valami más, aggasztóbb módszerrel próbálja majd megnyerni a választást.
A nemzetgazdasági miniszter, aki két évnyi kudarc után gazdasági csúcsminiszter lesz, a december 10-i gazdasági bizottsági meghallgatása végén nehezményezte, hogy az ellenzéki képviselők szerinte nem fejlődőképesek. Beszédében a német gazdaságnak több figyelmet szentelt, mint a magyar költségvetés problémáinak.