Az orosz–ukrán háborúban mindkét hadviselő fél nagy arányban használ koros, a szovjet időkből származó haditechnikai eszközöket. A „mindössze” 30 éves harckocsik mellett a 60 évnél idősebb D-20 tarackok és az 1941-es gyártású PTRD nehézpuskák is feltűntek a fronton. Minél régebbi egy eszköz, annál nagyobb az anyagfáradásból, kopásból eredő hibák esélye. Emiatt ezen fegyverek összmennyiségéből nem sok következtetést lehet levonni, hiszen ha csak a használható eszközöket vesszük figyelembe, teljesen más képet kapunk.Az elmúlt hónapok orosz offenzívájának technikai téren is súlyos ára volt.
A pár naposra tervezett, de már közel 3 évesre nyúló ukrajnai háborúban a fegyverkészletek terén is jelentős veszteségeket szenvedett az orosz hadsereg. Becslések szerint mintegy 3000 harckocsit és 5000 más páncélozott járművet veszítettek el, de a tényleges számok valószínűleg még ennél is magasabbak. Fontos kiemelni: ez nem azt jelenti, hogy ennyi eszközt pusztítottak el az ukránok. Sokszor – különösen a tüzérségi eszközöknél – a rendszerek elkopás, műszaki kiesés miatt kerültek a veszteséglistára. Természetesen ez igaz az ukrán haderő régi fegyvereire is.
Oroszország jelenlegi utánpótlási stratégiája a szovjet korszakból származó, raktárakban tárolt eszközök felújítására épül. 2023-ban a frontra szállított 1530 harckocsi mintegy 85 százaléka nem új gyártású, hanem felújított régi modell volt. Ez a tendencia rávilágít, hogy Oroszország gyártási kapacitásai sem végtelenek, a szám éves szinten 28-90 új harckocsi között mozgott az elmúlt évtizedekben. A 2018-ban meghirdetett orosz GPV-2027 haderőfejlesztési program évi 200 harckocsi átadásával számolt a felújításokkal együtt is, és a kapacitások érdemben ma sem térnek el ettől.
A tárolás és a fogyás civil műholdképek alapján is megtekinthető, a Kosztroma megyében, Buj település mellett található 22. depó példáján. Ez akár a kanapén böngészve is elérhető Google Earth Próval, az É: 58°27'51.76" K: 41°30'27.73" koordinátákat kell keresni. A 2021-es és 2024-es képek összevetésével nem csupán a mennyiség fogyását látni, de azt is, hogy a jobb állapotú járművek szinte eltűntek.
764-ről 103-ra csökkent a harckocsik száma, a legjobb állapotú 338 darab T-80-asból is csak 78 maradt. Az 1352 gyalogsági harcjárműből és egyéb páncélosból is csak 600, és ebből kb. 200 van jó állapotban.
A Covert Cabal elemzése szerint nyár végére a raktárakból elfogytak az ésszerű felújítással még használatba vehető T-64-esek, és néhány százra csökkent a többi régebbi típus (T-62, T-72A) száma. A csapatszállítók és gyalogsági harcjárművek esetében jobb a helyzet, ezres mennyiségben találhatók BMP, BTR és MT-LB szériás páncélosok.
Néhány mémvideó miatt elterjedt az a hiedelem, hogy a tárolt harckocsik könnyen harckésszé tehetőek. A valóságban a legtöbb letárolt eszköz komoly felújításra szorul, mielőtt a frontra küldhetnék. Könnyű elképzelni, hogy ha a garázsból elővett Pannónia motor felújítása mekkora feladat, akkor milyen munka egy annál nagyságrendekkel komplexebb harcjármű felkészítése a bevetésre. A hajtáslánc és a fegyverzet (különösen a lövegek hátrasikló rendszerei) átnézése, teljes takarítása és kenőanyagokkal való ellátása időigényes.
Ezután a teljes (az 1960-70-es évek szovjet technikai szintjén lévő) elektronikát is tesztelni és javítani kell. Utána következhet csak a fegyverek próbabelövése. Egy T-62M fejújítása még abban a szerencsés esetben is több száz munkaórát igénylő feladat, ha alig találnak hibákat.Márpedig hibák lesznek: 1990 után a Jelcin-érában az orosz haderő tárolótelepein elhelyezett rendszerek karbantartására rendkívül keveset költöttek. A páncélozott járművek központi tároló bázisain alig költöttek a karbantartásra. Emellett – némi földrajzi ismeretek birtokában – könnyen belátható, hogy a szibériai és sztyeppei laktanyák klímája sokkal kedvezőtlenebb a járművek számára, mint mondjuk az USA sivatagi telephelyei.
Photos from a Russian military armored vehicle storage facility in the Far East. Plenty of T-62, T-55/54, BMP-1, and BRDM-2, among other equipment.https://t.co/AiYhbZJ4mH pic.twitter.com/xpy23NlvH9
— Rob Lee (@RALee85) January 14, 2021
Talán az AK gépkarabélyok miatt az a téves elképzelés él a köztudatban, hogy a szovjet fegyverek rendkívül megbízhatóak.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.
A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).
A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/
A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.