menu
search
account_circle

Kivonult a francia hadsereg Csádból

külföld
január 30., 17:00

A csádi hadsereg csütörtöki közleménye szerint az összes francia katona távozott az országból. „A francia alakulatok három csádi támaszpontját átadták a csádi nemzeti hadseregnek” - jelentette be a csádi hadsereg szóvivője, Chanane Issakha Acheikh. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a n'djamenai Adji Kossei katonai bázis átadásával a francia katonaság jelenléte befejeződött Csádban. A francia hadsereg hivatalos katonai ceremónia keretében adta át az utolsó csádi támaszpontját az ország fővárosában, N'Djamenában, ezzel lezárva katonai jelenlétét az országban.

Csád egykor kulcsfontosságú láncszeme volt Franciaország afrikai katonai jelenlétének, és az utolsó bástyája a tágabb Száhel-övezetben, miután a francia csapatokat kényszerűen kivonták Maliból, Burkina Fasóból és Nigerből. A francia katonák és vadászgépek szinte folyamatosan állomásoztak Csádban az ország 1960-as függetlensége óta. A közép-afrikai ország tavaly november végén hirtelen véget vetett katonai együttműködésének Franciaországgal, és a francia csapatok december végén megkezdték kivonulásukat az országból. Az utóbbi években Mali, Burkina Faso és Niger katonai vezetése egyre inkább Oroszország felé fordult.

Francia katonai járművet szállítanak el a Adji Kossei légi bázisról Csádban
photo_camera Francia katonai járművet szállítanak el a Adji Kossei légi bázisról Csádban Fotó: JORIS BOLOMEY/AFP

A közép-afrikai ország tavaly novemberben közölte, hogy felbontja a Franciaországgal kötött védelmi együttműködési szerződést, decemberben pedig megkezdődött a francia katonák hazaszállítása. Mahamat Idriss Déby Itno, Csád köztársasági elnöke 2024. december 31-én jelentette be, hogy január 31-ig véglegesen kivonják a francia csapatokat az országból.

photo_camera Fotó: JORIS BOLOMEY/AFP

A magyar kormány felvetésére 2023 novemberében fogadta el a parlament azt a határozatot, aminek az értelmében 200 magyar katona megy Csádba, hogy hozzájáruljon a Száhel-övezet stabilitásához a migráció csökkentése érdekében, és mivel a magyar kormány érdeke a nemzetközi béke, részt kell vennie az országnak a terrorizmus elleni harcban is. Szalay-Bobrovinczky Kristóf védelmi miniszter decemberben arról beszélt, hogy amint a helyi politika jóváhagyja, Csádban indul a magyar katonai művelet.

A misszióban furcsa szerepe lett Orbán Gáspárnak, a miniszterelnök fiának is, és úgy tűnik, már a hivatalos döntés előtt, titokban adhatott a magyar kormány 817 milliót a jelenlétre az afrikai diktatúrában. Szalay-Bobrovinczky szerint a miniszterelnök fia a kabinetje tagjaként vesz részt a misszió előkészítésében. (France24/MTI)