Benyújtotta a Fidesz az Alaptörvény legújabb, tizenötödik módosítását

POLITIKA
március 12., 06:13

„Végső simítások után benyújtottuk a parlamentnek az Alaptörvény módosítását. A nyugati világ egyre erőteljesebben támadja a korábban magától értetődő normákat, különösen a család intézményét és a nemzeti identitást. A módosítás ezekre a kihívásokra reagál” – írja Facebook-posztjában a Fidesz-frakció.

A Fidesz-frakció a parlamentben
photo_camera Fotó: Németh Dániel/444

Orbán Viktor az évértékelő beszédében jelentette be, hogy újabb Alaptörvény-módosítás lesz. Az Alaptörvénybe bekerülő újabb, „legfontosabb” pontokat most fel is sorolták:

  • „A javaslat a családokról szóló cikkben rögzíti, hogy az ember férfi vagy nő.”
  • „Alaptörvényi védelmet kap a készpénzhasználat: mindenkinek joga van ahhoz, hogy készpénzzel fizessen.”
  • „Gyermekeink védelménél semmi nem lehet fontosabb, így a módosítás része, hogy minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz. Ez a jog – az élethez való jog kivételével – minden más alapvető jogot megelőz.”
  • „A javaslat felfüggeszthetővé teszi a magyar állampolgárságát annak a többes állampolgárnak, aki Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára veszélyt jelent. Akinek felfüggesztik az állampolgárságát, az kiutasítható Magyarország területéről.”
  • „A módosítás tartalmazza, hogy Magyarországon a kábítószer előállítása, használata, terjesztése, népszerűsítése tilos.”

Az Alaptörvény módosításához a kormánypárti frakciók összes képviselője csatlakozott.

Frissítés: A módosítás szerint azt a részt, miszerint „az ember férfi vagy nő”, az Alaptörvénybe egy bibliai utalással együtt fogalmazták bele, miszerint „az ember születési neme biológiai adottság, amely – a teremtés sorrendjével egyezően – vagy férfi, vagy nő lehet”.

A benyújtott alaptörvény-módosítás szigorítja azt is, hogy a kormány mikor térhet el kihirdetett veszélyhelyzetben a hatályban lévő törvényektől. Idáig akár egy kormányrendelettel is felfüggeszthettek veszélyhelyzetben törvényeket, a jövőben azonban ezt csak akkor tehetik meg, ha ez az Országgyűlésben kétharmados többséget kap.