menu
search
account_circle

Történelmi szavazás Németországban: módosították az alkotmányt, átírták az adósságfék-szabályozást

külföld
március 18., 16:04

Megszavazta kedd délután a Bundestag a német alkotmány módosítását, ezzel lehetővé téve az abban rögzített adósságfék reformját. A többórás vita után a jelenlévő 720 képviselő közül 513-an szavaztak a leendő kormányt alkotó CDU/CSU és SPD frakciói által előterjesztett törvényjavaslat mellett. Nemmel 207 képviselő szavazott, tartózkodás nem volt, írja a Spiegel. Az alaptörvény módosításához szükséges 481 fős kétharmados többség tehát meglett.

Friedrich Merz - még nem kancellár, de egy nagyon fontos szavazást már megnyert
photo_camera Friedrich Merz - még nem kancellár, de egy nagyon fontos szavazást már megnyert Fotó: RALF HIRSCHBERGER/AFP

A tervezet jóváhagyása, amely a leendő szövetségi kormánynak milliárdos új pénzügyi mozgásteret biztosítana, már korábban is valószínűsíthető volt. A CDU/CSU, az SPD és a Zöldek együttesen 520 igen szavazattal rendelkeznek. A Zöldek a CDU/CSU és az SPD engedményeit követően jelezték támogatásukat. A három frakció egyes képviselői azonban bejelentették, hogy az alaptörvény módosítása ellen fognak szavazni – a szavazás végeredményéből úgy tűnik, hogy végül 7 képviselő döntött így.

A február 23-i előrehozott választáson győztes CDU kancellárjelöltjének, Friedrich Merznek – aki a CDU/CSU és az SPD koalíciójának élén vezeti majd az országot, ha, a tervek szerint húsvétig, sikerrel zárulnak a koalíciós tárgyalások – máris megvan tehát az első komoly politikai sikere. Az adósságfék-szabályozás módosítása ugyanis lehetővé teszi, hogy egy nagyon komoly, 500 milliárd eurós – átszámolva csaknem 200 ezermilliárd forintos – fejlesztési programot indítson el Európa vezető gazdasága. Ennek két fő ága lesz, az egyik a haderőfejlesztés, a másik pedig az infrastrukturális fejlesztések.

A történet azonban még nem teljesen lefutott. A Bundestag után még a másik kamarának, a Bundesratnak is jóvá kell hagynia a javaslatot, ahol a 69 szavazatból 46-ra van szükség a kétharmados többséghez. A kizárólag a CDU, az SPD vagy a Zöldek által képviselt tartományi kormányoknak csak 41 szavazatuk van, így öt hiányzik. A bajor koalíciós pártok, a CSU és a Szabad Választók (Freie Wähler) válságtanácskozását követően azonban onnan is érkeztek jelek a jóváhagyásra a pénteki szavazás előtt, írja a Spiegel.