menu
search
account_circle

Mégse lesz fantasztikus 2025: a kormány már kisebb gazdasági növekedéssel számol

gazdaság
március 31., 10:34

„Semmi túlzás nincs abban, amikor azt mondom, hogy fantasztikus évünk lesz 2025-ben” – mondta Orbán Viktor egy héttel ezelőtt januárban, hogy Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást.

Ehhez képest már márciusban Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az idei GDP-növekedést 3,4 százalékról 2,5 százalékra módosította, ami egy jelentős csökkenés, írja a Portfolio.

Ez még mindig elég optimista ahhoz képest, hogy az Európai Unió 1,8 százalékot vár a magyar gazdaságtól, a Magyar Nemzeti Bank (NMB) meg 2,6-3,6 között.

Nagy Márton ezeket a jelenlegi előrejelzéseket ismertette:

  • Infláció: 4,5%
  • GDP-növekedés: 2,5%
  • Háztartások fogyasztási kiadása: 4,1%
  • Bruttó állóeszköz-felhalmozás: 2,3%
  • Exportvolumen: 3%
  • Importvolumen: 3,6%
  • Folyó fizetési mérleg: 1,4%
  • átlagkereset növekedése, a teljes nemzetgazdaságban: 8,6%
  • átlagkereset növekedése, a versenyszférában: 8,9%
  • nemzetgazdasági foglalkoztatottság változása: 0,1%
  • munkanélküliségi ráta: 4,2%

Nagy szerint nagy esély van a banki szolgáltatási díjak esetében az árstop bevezetésére, a december 31-én esedékes bankszámladíjakat kell visszaállítani. Új díjakat nem lehet alkalmazni és az új számlák sem lehetnek drágábbak, mint a december 31-i díjak.

Beszélt arról is, hogy 2026-ban még mindig 4 százalékos növekedéssel számolnak. 2028 végére pedig az 1 millió forintos átlagkeresetet eléri a magyar gazdaság.