
Az Egyesült Államok tisztségviselői arra kérték európai szövetségeseiket, hogy továbbra is vásároljanak amerikai gyártmányú fegyvereket – állította a Reutersnek öt, az ügyet ismerő forrás.
Washington azután fogalmazta meg ezt az üzenetet, hogy az Európai Unió lépéseket tett a kontinens védelmi iparának megerősítésére, ezek viszont korlátozhatják bizonyos amerikai fegyvergyártók részvételét uniós fegyverbeszerzési tendereken. A források szerint az USA aggodalmát az is fokozta, hogy a Trump-kormányzat külpolitikai lépései mélyen elbizonytalanították az európai szövetségeseket, többen megkérdőjelezték, mennyire megbízható partner az Egyesült Államok.
Márciusban az Európai Bizottság a védelmi kiadások növelését és közös védelmi projektek finanszírozásának összehangolását javasolta, felkészülve arra, hogy Trump elnöksége alatt csökkenhet az amerikai katonai szerepvállalás Európában. Arról, hogy az USA nem fogja úgy megvédeni Európát, ahogy azt az elmúlt hetven évben tette, februárban a müncheni biztonságpolitikai konferencián beszélt J.D. Vance amerikai alelnök.
A március elején bemutatott Rearm Europe terv keretében közel 800 milliárd eurónyi védelmi kiadást mozgósíthat az EU a következő években, a cél, hogy Európa a lehető leggyorsabban belökje a védelmi iparát, felturbózza a védelmi kiadásait, és hogy katonailag a saját lábára álljon.
A tervek között szerepelnek olyan intézkedések is, amik csökkenthetik az EU-n kívüli, például amerikai és brit cégek szerepét az európai védelmi beszerzésekben.
A források szerint március 25-én a balti államok külügyminisztereivel tartott találkozóján Marco Rubio hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok továbbra is részt kíván venni az uniós országok védelmi beszerzéseiben. Rubio várhatóan a héten Brüsszelben, a NATO külügyminiszteri találkozóján is beszél majd a témáról.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője azt mondta, Trump üdvözli, hogy európai szövetségeseik erősíteni kívánják védelmi képességeiket, és nagyobb felelősséget vállalnak saját biztonságukért, ugyanakkor figyelmeztetett: nem lenne kívánatos, ha az EU új akadályokat görgetne az amerikai cégek elé.