
Hat héttel azután, hogy Donald Trump visszatért a Fehér Házba, és annak másnapján, hogy az Egyesült Államok felfüggesztette az Ukrajnának nyújtott összes katonai támogatást, gigantikus, több száz milliárd eurós európai védelmi csomagra tett javaslatot Brüsszelben Ursula von der Leyen.
„Az újrafegyverkezés korszakát éljük”
- mondta a bizottsági elnök Brüsszelben, amikor bejelentette a Rearm Europe tervet. Ez szerinte közel 800 milliárd eurónyi védelmi kiadást mozgósíthat a következő években. A cél, hogy Európa a lehető leggyorsabban belökje a védelmi iparát, felturbózza a védelmi kiadásait, és katonailag-biztonságilag önálló lábra álljon. A csomagról csütörtökön az Európai Tanács ülésén az uniós állam- és kormányfők fognak dönteni.
Bár még sok részlet nem ismert, a tervezet főbb elemei azért már látszanak.
A rendkívüli biztonságpolitikai helyzetre hivatkozva lazítanák az EU költségvetési szabályait, hogy a tagállamok jelentős mértékben növelhessék a védelmi kiadásokat anélkül, hogy emiatt túlzottdeficit-eljárás fenyegetné őket. Von der Leyen egy konkrét és nagyon ambiciózusnak hangzó célszámot is megjelölt: ha a tagállamok átlagosan a GDP 1,5%-ával növelnék a védelmi kiadásaikat, ez 650 milliárd eurós fiskális mozgásteret teremthet számukra - mondta.
Mivel több NATO-tagállam egyelőre a 2%-os arányt sem tudja teljesíteni, így ez többeknek a védelmi kiadások megduplázását jelentené.
A javaslat talán leggyorsabban megvalósítható pontja egy védelmi célú kedvezményes hitelkeret kialakítása. A terv szerint az uniós országok 150 milliárd eurónyi hitelt vehetnének fel innen, amivel az európai hadiipart fejlesztenék. A hitelt a tagállamok uniós szintű védelmi képességek fejlesztésére fordíthatnák, az európai rakéta- és lőszergyártást, drónokat és drónellenes rendszereket lehetne ebből finanszírozni.
A megnövelt kapacitások arra is lehetőséget adnának, hogy az uniós tagállamok a saját készleteikből több fegyvert küldjenek Ukrajnába:
„Ezzel a felszereléssel a tagállamok nagymértékben fokozhatják támogatásukat Ukrajnának”
- mondta von der Leyen.
A javaslatcsomag további pontjai szintén a védelmi források bővítését szolgálják. Ha ezeket elfogadják, a kohéziós alapból származó uniós támogatásokat a tagállamok nagyobb mértékben fordíthatnák védelmi kiadásokra is, emellett a magántőke bevonására, illetve az Európai Beruházási Bank forrásainak felhasználására is jönnek új iniciatívák.
A bizottsági javaslatról kedden először nagyköveti szinten tárgyalnak a tagállamok Brüsszelben, majd csütörtökön már az állam- és kormányfők elé kerülhet az Európai Tanács ülésén.
Az uniós döntéshozatali mechanizmusok szokásos köreihez képest ez villámgyors folyamat lenne. Von der Leyen indoklása szerint:
„Veszélyes időket élünk. Európa biztonsága valós veszélyben van” - a terv pedig szerinte egy biztonságosabb és rugalmasabb Európa megszületését segítené.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.
A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).
A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/
A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.