
Nagyon eltérő célokkal ült le egymással a két elnök tárgyalni. „Az első számú célom az, hogy ezt megállítsuk. A második legfontosabb dolog, hogy nem akarok több pénzt fizetni” – mondta Trump újságíróknak, utalva a Biden-kormány által Ukrajnának a háború alatt nyújtott dollármilliárdokra. „Most vissza fogjuk kapni az összes pénzt, és még sokkal többet is.”
Zelenszkij pedig előzetesen úgy nyilatkozott, hogy a találkozón továbbra is a NATO-tagság vagy azzal egyenértékű garanciák kérdését fogja szorgalmazni. Mint mondta, meg kell értenie, hogy Washington nyújt-e ilyen garanciákat vagy Ukrajnának máshol kell keresnie. Mindezek mellett az ukránok számára továbbra is cél, hogy egy jövőbeli tárgyalóasztalnál helyet kapjanak, és az oroszoknak egyre látványosabb engedményeket tevő amerikaiak ne a fejük felett kössenek megállapodást.
Donald Trump elnökválasztási kampánya során azt ígérte, hogy hivatalba lépésétől számított „24 órán” belül véget vet az orosz-ukrán háborúnak. Ez kevéssé meglepő módon nem történt meg, de Trump – aki önmagát szerényen a megállapodások mesterének tartja – még mindig a konfliktus gyors befejezését szorgalmazza, ennek a szellemében Ukrajna bevonása nélkül kezdett tárgyalásokat Oroszországgal.
Az elmúlt hetekben Trump látványosan ellenségesebb volt Kijevvel, mint Moszkvával szemben, többek között „diktátornak” nevezte Zelenszkijt (aztán úgy csinált, mintha ezt elfelejtette volna), miközben Putyinról inkább elismeréssel nyilatkozott. Úgy tűnt, hogy Trump megpróbálja megfélemlíteni a háború alatt az amerikai segítségre nagymértékben támaszkodó Ukrajnát, hogy fogadja el a békeszerződést – függetlenül attól, hogy a feltételek kedvezőek-e Kijev számára. Számos kritika érte az amerikai kormányt, hogy már előre jelentős engedményeket tesz Oroszországnak a két legfontosabb kérdésben, az elfoglalt területek és a biztonsági garanciák kapcsán.
Az előző kirohanásaihoz képest úgy tűnt, a személyes találkozó előtt Trump viszonylag jó hangulatban várja az ukrán elnököt, legalábbis egész pozitívan nyilatkozott a megbeszélés előtt: „Nagyon jó találkozónk lesz. Nagyon jól ki fogunk jönni egymással. OKÉ. Nagyon tiszteljük egymást. Én nagyon tisztelem őt.” Aztán a megbeszélés előtti sajtóeseményen valami olyan történt, amihez hasonlót nem láttunk még.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.
A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).
A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/
A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.