menu
search
account_circle

Az EU nem tudja megvédeni Európát, és ebben a magyar kormány döntései is szerepet játszanak

POLITIKA
február 21., 14:09
  • Új seriff van a városban: a jelek szerint Donald Trump az ukránok és az európaiak feje fölött akar megegyezni az oroszokkal, az ukrajnai biztonsági garanciákat pedig az európai országokra akarja testálni.
  • Az európai védelem fejlesztése fontos Ukrajna miatt, hiszen az európai és ukrajnai biztonság már nehezen választható el egymástól, de alapvetően az európai védelem orosz-fókuszú, amit a meggyengülő transzatlanti kapcsolatok fényében érdemes értelmezni.
  • Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa úgy látja, az Európai Unió 27 tagállama védelmi kérdésekben sem fog tudni együttműködni, így regionális kockázatközösség alakulhat ki olyan országok között, akik az orosz fenyegetést egzisztenciálisnak érzékelik.
  • Moszkva meg fogja próbálni felszalámizni az európai egységet.

Az elmúlt napokban világossá vált, hogy Donald Trump az európaiak feje fölött képzeli el a Vlagyimir Putyinnal való megállapodást, közben pedig Ukrajna katonai-pénzügyi támogatását és egy esetleges megállapodás betartatásához szükséges biztonsági garanciák nyújtását (annak költségeivel együtt) az európaiakra terhelné. Ez azt jelentené, hogy Ukrajna jövője nagyon jelentős mértékben fog attól függeni, hogy az európaiak mire képesek, és mire nem. Egyelőre nem látni, mivel lehetne rávenni az amerikaiakat, hogy ők nyújtsanak biztonsági garanciákat Ukrajnának. De ha valamilyen csodával határos módon ezt sikerülne elérni, akkor is nyitott a kérdés, mit érnének ezek valójában Donald Trump alatt.

Ha viszont az európaiak nem tudnak elegendő erőt felmutatni, nem tudnak biztonsági garanciákat kínálni. Bárminemű ukrajnai tűzszüneti vagy békemegállapodásnak pedig csak akkor van értelme, ha olyan erős biztonsági garanciákban lehet megállapodni, amik féken tartják Putyint, és eltántorítják az oroszokat attól, hogy néhány év „erőgyűjtés” után újra támadjanak. Leegyszerűsítve emiatt vált az európai védelem megerősítése sürgetővé.

A müncheni konferencia sokkja után - míg Rijádban az amerikaiak leültek az oroszokkal tárgyalni - az európai vezetők egy része Párizsban találkozott, hogy az ukrajnai tárgyalásokról és Európa védelméről egyeztessen. A párizsi tárgyalást nem követte úttörő bejelentés, az Ukrajnába küldendő esetleges békefenntartókról a résztvevők nem tudtak közös álláspontot kialakítani. Lehet persze a nagy bejelentés hiányából is következtetéseket levonni, de érdemes leszögezni, hogy ha lesz is megállapodás az orosz-ukrán háborúban, akkor a békefenntartás csak a sokadik lépés lesz.

Emmanuel Macron francia elnök, és Donald Tusk lengyel kormányfő
photo_camera Emmanuel Macron francia elnök, és Donald Tusk lengyel kormányfő Fotó: LUDOVIC MARIN/AFP

Nem csak a békefenntartókról van szó

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.