menu
search
account_circle

Nincs megegyezés, szerdától élnek az abszurd magas vámok Kínával szemben

külföld
április 08., 19:22

Amerikai idő szerint éjfélkor életbe lépnek a Kína elleni 104 százalékos amerikai büntetővámok, miután Kína nem vonta vissza a Washingtonban szabott határidőig a saját vámjait az amerikai termékekre - jelentette be Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtószóvivője. Ezzel a kereskedelmi háború élesedik, Kína pedig újabb saját retorziókkal fenyeget.

A 104 százalékos vám már a vicckategóriába tartozik, és teljes eszkalációt jelent. Az amerikai kormányzat így akar nyomást gyakorolni Kínára, hogy tegye le a fegyvert, és újabb ellenintézkedések helyett tűrje az április 2-án, a „felszabadítás napján” bejelentett amerikai büntetővámokat, illetve ajánljon fel gazdasági engedményeket.

photo_camera Fotó: JADE GAO/AFP

Donald Trump április 2-án országonként eltérő mértékű vámokat jelentett be, a fenyegetésekkel globális vámháborút helyezett kilátásba. Kínára, a világ legnagyobb exportőrére 34 százalékos vámot tett, ami a korábban bejelentett húsz százalékos vámokra rakódna rá, vagyis együttesen 54 százalékról volt szó. Kína válaszképpen ugyanekkora, 34 százalékos vámot jelentett be az amerikai árukra, mire Trump hétfőn bejelentette, hogy ha Peking ezt nem vonja vissza, ő újabb 50 százalékkal emeli a kínai termékekre az amerikai vámokat.

Ezzel együtt már legalább 104 százalékokal sújtaná az Egyesült Államok a Kínából jövő importot - egyés termékcsoportokra ennél is magasabb lenne az amerikai vám.

Mint a Financial Times írja, ez Peking számára már nyilvánvaló provokációnak számít, és Kína ismét megerősítette, hogy a végsőkig harcol Washingtonnal a kereskedelmi háborúban.

„Peking határozott ellenintézkedéseket fog tenni saját jogai és érdekei megvédéséért. Ha az USA ragaszkodik a saját útjához, Kína a végsőkig harcolni fog”

- figyelmeztette az Egyesült Államokat hétfőn a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője.

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter kedden a CNBC-nek adott interjúban nagy hibának nevezte a kínai lépéseket, és Kínát vádolta kereskedelmi háborús eszkalációval. Azt állította, hogy Amerikának nincs vesztenivalója, Kína ugyanis sokkal kiszolgáltatottabb helyzetben van:

„Mit is veszítünk azzal, ha a kínaiak megemelik a vámokat ellenünk? Mi csak az ötödét exportáljuk feléjük annak, amit ők exportálnak hozzánk – ez számukra egy vesztes játszma.”

- mondta.

Miközben Kínával szemben eszkalálnak, más országokkal a tárgyalások lehetőségét hangsúlyozzák Washingtonban. Kedden elsősorban Dél-Koreával és Japánnal kapcsolatban jelezték, hogy a másik ország tárgyalási készsége és az ellenintézkedések hiánya miatt készek megállapodást kötni. Az is egyértelmű vé vált, hogy messze nem csak a vámokról van szó: Korea esetében többek között az amerikai LNG-exportot és az amerikai beruházási lehetőségeket hangsúlyozták.

Európával kapcsolatban is hasonló irányt vett az amerikai kommunikáció: hétfő este Trump azt mondta, hogy nem tetszik neki a kölcsönös vámmentesség európai javaslata, ehelyett szintén az amerikai folyékony gázexportot akarja növelni: az Európai Uniónak 350 milliárd dollár értékű amerikai energia vásárlása mellett kell elköteleznie magát, hogy haladékot kapjon a vámokat illetően - mondta az amerikai elnök.