Klaas de Gelder / Flickr Vajon a méhek gyilkos embereknek hívnak minket?
A kérdést a Vocativ tette fel most, hogy a tavaly engedélyezett méhgyilkos rovarirtószer, a Sulfoxalor gyártója, a DowAgro Sciences éppen arra kért engedélyt, hogy minden eddiginél nagyobb területen permetezhessenek a mérgével.
Hogy miért ilyen fontosak a méhek? A világ virágzó növényeinek 60-80 százalékát, a mezőgazdaságban termelt növények 35 százalékát állatok, azon belül is elsősorban rovarok, azon belül pedig elsősorban méhek porozzák be. Hogy ennek mekkora gazdasági jelentősége van, az nehezen számszerűsíthető, de több kutató is megpróbálta.
Általánosságban arra jutottak, hogy nagyjából az emberi táplálék harmadát a méheknek köszönhetjük - méhek nélkül egyáltalán nem lennének gyümölcseink, sok zöldségfajtának is búcsút inthetnénk, nem beszélve a húsállatokról, amik takarmány híján éhen pusztulnának.
Ez a két tanulmány csak a mezőgazdasági termelést vizsgálta, hogy a vadvilágban milyen károkat okozhat a porzórovarok populációjának összeomlása, arról még csak becslések sincsenek.
Ahogy arról sem, hogy
valójában mennyivel csökkent a porzórovarok populációja a jelenség első megfigyelése, a múlt század 70-es évei óta.
Sőt, még a populációfelmérés módszeréről is csak vitatkoznak a tudományos körökben.
De hogy a méhek pusztulnak, az megfigyelésen alapuló tényállítás. A pusztulás okáról viszont megint csak elméletek léteznek. Az okok között felmerült:
Most ez utóbbiakról, illetve azok közül is konkrétan egyről, a Sulfoxaflorról lesz szó.
Ezt a szert tavaly engedélyezte az amerikai környezetvédelmi felügyelet (EPA), amit azóta az amerikai méhtermesztők ernyőszervezete, a National Beekeeping be is perelt.
A Sulfoxaflor ugyanis igazi méhgyilkos.
Eddig kizárólag gyapotültetvényeken és néhány gyümölcsösben, vagy magtermő fáskertben használhatták, de most a gyártója széles körben is alkalmazná. Új kérelmük alapján ezentúl a legnagyobb területen termelt amerikai haszonnövényt, a kukoricát, illetve az állatok takarmányozásában nélkülözhetetlen lucernát és hereféléket is lehetne ezzel permetezni.
Vagyis, ha engedélyezik a széles körű használatát, a méhek az Egyesült Államok teljes területén
halálos veszélyben lesznek.
Egy neonicotinoid, és a neonicotinioidokról legutóbb egy hete bizonyították harvardi kutatók, hogy egyértelműen okozói lehetnek a kolóniák összeomlásának.
A neonicotinoidokat az EU-ban épp ezért tavaly be is tiltották. Nem úgy az Egyesült Államokban.
Hogy miért, az rejtély.
"Az EPA dolga elvileg az volna, hogy megakadályozza a káros környezeti beavatkozásokat, de nem végzi a dolgát" - mondta Greg Loarie, az Earth Justice nevű környezetvédő szervezet jogásza. És most, ha a rovarírtót kukorica- és lucernaföldeken is használhatják majd, még nagyobb lehet a pusztítás. "A kereskedelmi méhészek költöznek, idejük javát az amerikai középnyugaton töltik, ahol amedig a szem ellát, kukorica terem", vagyis, ha a farmerek használi kezdik, kivédhetetlen lesz a méhpopuláció megmérgezése.
"Keményen odacsapunk ezeknek az apró kis teremtményeknek. És ez lehet az, ami végleg elsüllyeszti a hajójukat" - mondta Loarie.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.