Reflexből összerándult a gyomrom, amikor azt olvastam, hogy Amerikában hozzányúlnak az információszabadságról szóló törvényhez. Mire lehet itthon számítani, ha ott is visszavágják a hozzáférést a közérdekű adatokhoz.
"Az információszabadságról szóló törvény nemzetünk egyik legfontosabb törvénye. Azért fogadták el, hogy hozzáférést biztosítson az amerikaiaknak a közérdekű adatokhoz, és hogy elszámoltathatóvá tegye a kormányt. A nyílt kormányzás az egészséges demokrácia záloga, és az amerikai emberek elidegeníthetetlen joga, hogy tudják, hogy mit csinál a kormányuk. Ezt a republikánusok és a demokraták is megértik, és elkötelezettek az átláthatóság mellett."
Ezeket a szenátus igazságügyi bizottságának elnöke, a demokrata Patrick Leahy, és a bizottság republikánus tagja, John Cornyn mondták.
Ez lehetne vetítés is, Navracsics Tibor is arról beszélt, hogy milyen fontos a hozzáférés a közérdekű adatokhoz, miközben tavaly kiherélték infótörvényt az összes létező szereplő tiltakozása ellenére.
Ehhez képest az Egyesült Államokban most az a helyzet, hogy nem szűkítik, hanem kiszélesítik a hozzáférést a közérdekű adatokhoz. A Politico szerint ez lehet
az elmúlt 40 év legfontosabb módosítása.
Az amerikai Freedom of Information Act 1966-ban lépett életbe, és 1974-ben a Watergate-botrány után erősítették meg. Már akkor is olyan egyetértés volt az amerikai politikusok között az átláthatóság jelentőségéről, hogy mikor Ford elnök munkatársai, Dick Cheney, Donald Rumsfeld és Antonin Scalia javaslatára megpróbálta megvétózni a módosítást, akkor képviselők kétharmados többséggel fölülírták a vétót.
Az alapfelfogás az, hogy minden állami adat nyilvános, kivéve, ha valamilyen méltányolható okból titkolni kell. Ilyen lehet például valamilyen titkossági minősítés, szolgálati titok, államtitok, ilyesmik. Ezen kívül Amerikában is hivatkozhat az állam arra, hogy döntés-előkészítő adatról vagy dokumentumról van szó, és emiatt is megakadályozhatja, hogy azt az állampolgárok megismerjék.
Itthon is rengeteget használják a közintézmények ezt az érvet. Például a paksi bővítés előkészítésével kapcsolatos iratok nyilvánosságakor is előkerült ez.
Obama elnök megválasztásakor ugyan minden korábbinál nagyobb átláthatóságot ígért, de a közérdekű adatokkal foglalkozó csoportok, például a National Security Archive szerint évről-évre növekedett az elutasított adatkérések száma. Az utóbbi két évben például 57 százalékkal nőtt a nemzetbiztonsági okokra fogott elutasítások száma.
Most a következő fontos változtatásokat javasolják mindkét párt képviselői.
Eközben itthon továbbra is érvényben van a Ne-zavarj-épp-lopok törvény. A legutóbb a múlt héten mutatta meg a magyar állam, hogy mit gondol az információszabadságról, amikor a Fejlesztési Minisztérium a jogerős pervesztés után közölte, hogy 25 millió forintos költsége lehet a trafikpályázatok kiadásának. Azért ennyi, mert
a személyes adatok kitakarása kellő gondossággal, manuális fénymásolással teljesíthető.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.