A hidegháború óta nem utálták egymást ennyire az oroszok és az amerikaiak

háború
2015 február 13., 17:05

Vérfagyasztó végignézni a legfrissebb orosz közvélemény-kutatást, amiben az Egyesült Államok megítélésére is rákérdeztek.

A megkérdezettek

  • 81 százaléka ítélte meg inkább negatívan az Egyesült Államokat.
  • 42 százalék pedig ellenségesének látja a két ország viszonyát.

Ez ráadásul a legrosszabb adat hidegháború vége óta. Itt végig lehet nézni az elmúlt 25 év számait:

photo_camera Az Egyesült Államok megítélése Oroszországban 1990-től. A kék a pozitív, a piros a negatív véleményt mutatja. (Forrás Levada Center)

Az látszik, hogy az 1990-es években a NATO balkáni akciói körül volt rossz a viszony, aztán Irak amerikai lerohanásakor, majd amikor az Egyesült Államok nagyon nyíltan kritizálta Oroszország dél-oszétiai beavatkozását. De egyik esetben sem gondolkoztak olyan negatívan az oroszok az amerikaiakról, mint most, az ukrán konfliktus körül.

Ráadásul a válaszok felvétele január utolsó napjaiban történt, tehát ebbe még a kelet-ukrán harcok kiújulása nincs is benne, ahogy az új amerikai terv sem, hogy csapatokat küldenek Ukrajnába kiképezni az ottani hadsereget, meg esetleg fegyverszállítmányokkal is beszállnak. Egész biztos, hogy ezek a fejlemények még tovább rontanak majd az Egyesült Államok megítélésén.

Az is nagyon durva, hogy milyen élesen változott a helyzet.

2014 januárjában például csak 4 százalék gondolta ellenségesnek a viszonyt Oroszország és az Egyesült Államok között, 2014 tavaszán 12, ősszel 39, és most januárban már 42 százalék látta így. Ez az "ellenséges" egyébként a legerősebb adható válasz a hat lehetőség közül, a viszonyt feszültnek látók aránya 13-ról 37 százalékra nőtt egy év alatt, aki normálisnak, vagy nyugodtnak látta az orosz-amerikai kapcsolatot, azoknak az aránya 31-ről 2 százalékra csökkent tavaly januárhoz képest.

Itt vettük végig szeptemberben, hogy az orosz propaganda egyébként hogy befolyásolja a Putyin és az ukrán konfliktus megítélését.

A sarokpontok:

  • 2013-ban az Egyesült Államok segítette a fasiszta puccsot Ukrajnában a demokratikusan megválasztott vezetés ellen,
  • azért kezdtek háborút, hogy ártsanak Oroszországnak,
  • és azért erőltetnek szankciókat, hogy tönkretegyék az orosz gazdaságot.

Ezek közül a második pont teljes hülyeség, az elsőben is óriási csúsztatások vannak, a harmadik pedig túlzás, de így is inkább igaz, mint nem.

De közben Amerika most éppen nem csitítani látszik a háborút a fegyverszállítások lebegtetésével, és katonák küldésével, szóval attól függetlenül, hogy amúgy kinek van igaza, egyáltalán nem meglepő, hogy egyre jobban utálják őket Oroszországban.

Ahogy egyébként az sem, hogy Amerikában is hasonlóan negatív az oroszok megítélése, ott is most a legrosszabb a helyzet az elmúlt 25 évben. Itt a Galloup felmérése a témában.

photo_camera A sötét zöld vonal azoknak az arányát mutatja, akik inkább pozitívan, a világoszöld azoknak az arányát, akik inkább negatívan ítélik meg Oroszországot az Egyesült Államokban. (Forrás: Gallup)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.