Úgy tűnik elég sokaknak kimaradt, hogy az új polgári törvénykönyv hatályba lépése, azaz tavaly március közepe óta meglehetősen sok ponton változott a gyermekelhelyezéssel kapcsolatos szabályozás, ráadásul előnyére.
A válás utáni gyermekelhelyezés az egyik legforróbb téma, amin ölre tudnak menni a népek, ha a nemek háborúja az aznapi műsor.
Merthogy "köztudott", hogy a bíróságok (aka a bíróNŐK) MINDIG és automatikusan az anyának ítélik a gyereket, az egyedülálló szülőségért folytatott harcban a nemi sztereotípiákkal is keményen megharcoló férfiakat pedig szándékosan megfosztják a szülői jogaiktól.
Nos, hát azt mi sem állítjuk, hogy a családról és a nemi szerepekről meglehetősen konzervatívan gondolkodó országban épp a bírák lennének a progresszív gondolkodás úttörői, azonban a fenti általánosítás sem felel meg a valóságnak.
A nosztalgiázni szerető kommentelők kedvéért utánaolvastunk, mi volt a helyzet egészen az egy évvel ezelőtti jogszabály-változásig. Találtunk egy doktori disszertációt, amelyben Dr. Visontai - Szabó Katalin a Szegedi Járásbíróság 2008 és 2013 közötti gyakorlatát elemezte. Az általa feldolgozott adatok több ponton közel egyezőek a válásokról ismert országos statisztikákkal, ezért úgy gondoljuk, hogy többé-kevésbé tükrözhetik az országos adatokat.
E szerint
A bíróságok bár a magyarok többségéhez hasonlóan ragaszkodnak ahhoz, hogy a gyerek a nő dolga (vagy ahogy dolgozatból is megtudhatjuk, hogy a gyerekekről való gondoskodás a nők vérében van), azonban a párok még a bíróságoknál is inkább hajlanak arra, hogy a konvencionális megoldást válasszák.
Ez a sztereoítpia, amit a doktori disszertációba is sikerül beleírni, azonban nem csupán poros, de téves is. Egyszerűen nem igaz, hogy a nők úgy általában, "biológiai okokból" alkalmasabbak lennének a gyereknevelésre a férfiaknál. És nem csak a tanulható, begyakorolható tevékenységekről van szó, mint a lázcsillapítás, a fürdetés vagy az öltöztetés. Mi is írtunk róla korábban, hogy orvosi kutatások is bizonyítják, a gyerekeikről való gondoskodás ösztöne a férfiak vérében is "benne van", már ha elegendő időt töltenek a gyerekeikkel.
Ezt az ósdi és a szülőket válás után egyenlőtlen helyzetbe hozó, sok konfliktust generáló gyakorlatot azonban már több mint egy éve egy jóval szimpatikusabb, a gyerek érdekeire összpontosító, európaibb szabályozás váltotta fel.
Az új Ptk. a korábbinál jóval közelebb hozta a magyarországi szabályozást az európai országokéhoz. A korábbinál sokkal rugalmasabb, és figyelembe veszi a családok sokféleségét, egyedi megoldásokat is lehetővé tesz. A kiindulási pontja az, hogy az elvált szülők közösen és egyenlően osztoznak a gyerekekhez kötődő döntési jogokon és a kötelezettségken akkor is, ha elválnak, és nem élnek már együtt, függetlenül attól, hogy kivel él a gyerek. (Kivéve, ha másképp állapodnak meg, vagy ha nagyon indokolt esetben, a gyerek érdekében hozott bírósági ítélet kényszeríti őket más megoldásra.)
A szülőket arra ösztönzik, hogy a válást követően is gyakorlatilag közösen, de legalábbis együttműködve neveljék a gyerekeiket.
Azaz:
Az eddigi, 8 százalék körüli kivételből tehát általános szabály lett.
Kutatási adatok híján azt egyelőre nem tudjuk, mindez hogyan működik a gyakorlatban, sikeres-e a szülőket az együttműködésben és válás után is szoros kapcsolattartásban érdekeltté tevő törvény.
Amint megtudunk valamit, jelentkezünk!
További nőkkel kapcsolatos híreket, érdekességeket találsz a feminfo facebook oldalán. Tetszik?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.