Miután több különböző vizsgálat kimutatta, hogy az Illatos úti vegyiművek területéről az elmúlt 150 évben folyamatosan és nagy mennyiségben jutottak ki veszélyes mérgek a környezetbe, hétfőn a ferencvárosi önkormányzat képviselő-testülete Bácskai János kerületi polgármester vezetésével rendkívüli ülést tartott, és nagy többséggel mondta ki, hogy nem hajlandó a továbbiakban foglakozni a problémával
Az indok egyfelől az, hogy szerintük az ott élő emberek nincsenek közvetlen veszélyben, a másik, hogy a példátlan környezetszennyezés és mérgezés felmérése, kezelése, a lakosok hiteles tájékoztatása és úgy általában a vegyi káosz kezelése nem az ő feladatuk. Ráadásul a felmerülő költségeket sem tudják már behajtani a tönkrement üzemen.
„Aki azt mondja, hogy az önkormányzatnak feladata van Illatos út-ügyben, az hazudik.”
Áprilisban robbant ki a balhé az Illatos úti vegyiművek területén lévő katasztrófa-közeli helyzet miatt. A lakóövezetben elhelyezkedő becsődölt telepen elképesztő mennyiségű, sok ezer tonna veszélyes anyagot tároltak szabálytalanul, ami miatt a mérgek kontroll nélkül szálltak, keveredtek, párologtak és szivárogtak bele mélyen a talajba. Bácskai János polgármester ellentétben a többi érintett kerület vezetőjével, nem volt hajlandó még a telepbejárásra sem elmenni, annyit viszont megtett az ügy érdekében, hogy minden fórumon elmondta, hogy szerinte szó sincs katasztrófahelyzetről. Majd a növekedő nyomás hatására összeszervezett egy tanácskozást, ahol arra jutottak, hogy csak a pánikkeltők keltik azzal a pánikot, hogy katasztrófahelyzet volna. Márpedig a pánikkeltés fölösleges. Mindezt úgy sikerült megállapítani, hogy a tanácskozás résztvevői el sem látogattak a helyszínre. Az Illatos úton utoljára 2013-ban tartott terepszemlét a Katasztrófavédelmi Felügyelet.
Végül Lázár János utasította a hatóságokat, hogy szállítsák el a mérgeket a telepről.
De az Illatos úti rémálomnak ezzel még közel sem értünk a végére. A következő gond az, hogy a veszélyes anyagok már rég beszivárogtak a talajvízbe, kijutottak a területről, átitatták a környéket.
A mostani vita arról szól, hogy élő szervezetekbe bejutottak-e mérgező anyagok, és hogy veszélyben van-e a környék lakossága és a környezet.
Júniusban a Greenpeace és Baranyi Krisztina képviselő közadakozásból akkreditált laborban bevizsgáltattak párat a környéken lévő csigákból és a Illatos út közelében kapirgáló tyúkok tojásaiból. A laboratórium szerint az összes DDT (betiltott, mérgező rovarirtó szer) koncentrációja mindkét tojásmintában meghaladta a vonatkozó határértéket. Az egyik tojásmintában a DDT mennyisége 1,689 mg/kg volt: ez a 0,05 mg/kg-os határérték több mint harmincszoros túllépése.
Mivel a nem reprezentatív vizsgálatok arra utaltak, hogy az élő szervezetbe is bejuthattak a veszélyes anyagok, az önkormányzat is rávette magát, hogy vizsgálódjon a talajvízben. Szeptemberben Bácskaiék közleményben nyugtatták meg a közönséget.
„Nincs környezeti veszély a ferencvárosi lakótelepeken.”
De a WESSLING Hungary Kft. által végzett vizsgálatot nem tették közzé. Az ok: "Kés villa, olló gyerek kezébe nem való." Mondta Bácskai János az eredmények kiadását követelő Baranyi képviselőnek. Ezt később még azzal egészítette ki, hogy a jelentést azért nem teszik közzé, mert nem akarnak pánikot kelteni. Végül, miután az eredményeket nyilvánosságra hozták, kiderült, hogy azoktól valóban simán be lehet pánikolni.
A labor az Illatos úti kutyatelep talajvizében benzolból 7300-szor, klórbenzolból pedig 19 000-szer annyit mért, mint a szennyezettségi határérték, de a xilolok mennyisége is 60-szorosa a határértéknek.
A hétfői rendkívüli ülésen az ellenzék (Baranyi Krisztina, Pál Tibor, Hidas Gyula) által javasolt hét pontból álló cselekvési tervet leszavazták a képviselők. A tervben olyan pontok szerepeltek, mint légszennyezettségi mérések, egészségkockázati elemzés, szakmai konferencia összehívása, a mérési eredmények nyilvánossá tétele stb.
Ferencváros képviselő-testületében Görgényi Máté fideszes képviselő volt a legvehemensebb ellenzője a cselekvési tervnek. Szerinte semmi értelme az önkormányzatnak szakmai konferenciát összehívni, mert ott a szakma gyűlne össze, és abból nem sülhet ki semmi más, csak szakmázás. Tehát ő, aki például közgazdász, nem értene belőle semmit. Akkor meg minek? Mint mondta, már a szakértők által sűrűn emlegetett három betűs rövidítések dekódolása is meghaladja a szellemi képességeit, képzeljük el, hogy kisülne az agya, ha egy egész csapat szakember kezdene a jelenlétében okoskodni. Ő egyébként a kerületben a Környezetvédelmi Bizottság elnöke.
A láthatóan paprikás hangulatban lévő Görgényi felszólította ellenzéki képviselőtársait, hogy ne ötleteljenek vaktában, hanem mutassák meg a költségvetésben, hogy honnan szeretnének forrásokat elvonni. A cselekvési terv Pál Tibor előterjesztő szerint 2-3 millió forintba fájna, hozzátette csak a kerületi újságra közel 50 milliót költ Ferencváros.
Az ülésen két szakértőt is meghallgattak a képviselők. Darvas Béla DSC - a magyar Ökotoxikológiai Társaság elnöke Csárdi Antal (LMP) fővárosi képviselő kérésére véleményezte a Wessling-féle mérési eredményeket.
Szerinte további mérésekre, cselekvési tervre, a helyiek egészségügyi állapotának felmérésére és remediációs tervre lenne szükség, hogy a lakóközösség egészséges élethez való alkotmányos joga a továbbiakban már ne sérüljön. A szakember hozzátette, hogy hiába próbálják szépíteni a képviselők a helyzetet, amit a Vegyiművek hátrahagyott, az egy katasztrófa, az a kútmérgezés tipikus esete. És ő személyesen biztos, hogy nem költözne a környékre, nem inna a kútvízből, és nem fogyasztaná az ott termő növényeket.
Ekkor végre felszólalt Zombory Miklós alpolgármester, a valaha volt legélesebb szamurájkard az önkormányzati fiókban, és egy a saját életből vett anekdotával cáfolta a szakértő szakértősködését. Tudni illik, ő fiatal suhancként bizony sokat motorozott az Illatos út környékén, ami szerinte az ott valaha nevelt illatos virágokról és növényekről kapta a nevét, és ő azokból bizony bőségesen fogyasztott is, és láss csodát kutya baja, olyan egészséges, mint a makk. (Egyébként az illatos út az Illatos-árokról kapta a nevét, ami a főváros 1878-as térképén még Lecsapoló árok néven szerepel, szennycsatorna volt ugyanis. A disznóhizlaldák szennyvizét vezette a Dunába. Meglehetősen bűzös egy hely volt.)
Darvas Béla a Facebookon számolt be az ülésen szerzett tapasztalatairól.
"Saját tapasztalatomból nem tudok felsorolni sok, a fentieknél abszurdabb ülést. A ferencvárosi polgároknak javaslom, hogy választott képviselőiktől kérdezzék meg, hogy mire szavazott és miért. Mint párton kívüli csak reménykedem, hogy egyszeri, súlyosan lehangoló esetnek voltam tanúja."
A talajvizet vizsgáló Wessling Hungary labor szakértője, Palotás Zoltán kifejtette, hogy az eddiginél sokkal alaposabb tényfeltárást javasolnak, ami akár százmilliókba is kerülhet, viszont szükséges, mert amit eddig feltártak, az csak a jéghegy csúcsa. Jelenleg fogalmuk sincs, hogy hol van a szennyezés széle. Tény, hogy a József Attila és az Aszódi lakótelepen kimutatható a talajvízben a mérgező rovarirtó (DDT), de szerinte ettől még ott senki nincs közvetlen veszélyben. A szennyeződés viszont ott van, jön-megy, talajvízzel együtt közlekedik.
Hogyan lehet, hogy nincs közvetlen veszély, mikor a közkutakból a lakók locsolnak, isznak, amiben nyáron gyerekek fürdenek? Szegezte a kérdést Baranyi Krisztina a szakértőnek. Erre jött a meglepő válasz:
Én sehol nem használnék kútvizet. Vidéken sem. Tudomásul kell venni, hogy az ember már rég elszennyezte a talajvizet.
Bácskai János polgármester végül levonta a félelmetesen alacsony színvonalú rendkívüli ülés tanulságait. A jelenlegi ismeretek szerint az önkormányzatnak nincs feladata az ügyben. Majd a szakhatóságok intézkednek. Zárásként egy apró műhelytitkot is elárult. Az Illatos úti kárfelmérés szempontjaihoz, hogy mit és hol mérjenek, nem volt szükség szakemberek bevonására, ugyanis azokat ő személyesen határozta meg.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.