Informátorunk ugyanis azt írta, hogy:
„Egy feltevés szerint a Habony Árpád nevet használó személy azonossága és nyilvánosan elérhető családtörténete valótlan, és egy Habsburgról (más néven a trónfosztott Lotaringiai-Lorraine ház tagjáról) van szó. Éppen Habsburg mivolta miatt lehetett ő az, aki a Parlament épületébe való átszállításkor személyesen kezelte az ország koronáját, annak ellenére, hogy nem teljes muzeológus végzettségű.”
A paradigmaváltó eszmefuttatásnak utánajárva megkérdeztük Havasi Bertalant, a miniszterelnök sajtófőnökét, hogy „Orbán Viktor tanácsadója, Habony Árpád rokonságban áll-e a Habsburg család tagjaival”, és „ha igen, milyen jellegű a rokoni kapcsolat”. Meglepetésünkre nem több mint 7 percen belül megérkezett a kitérő válasz:
„Attól tartok, a levele félrement vagy pedig valamilyen súlyos félreértésről van szó. Készséggel állok rendelkezésére a miniszterelnök hivatalos tevékenységével kapcsolatban. Ez azonban elég távol áll ettől.”
Kerestük Habsburg Györgyöt is, akinek IV. Károly, az utolsó magyar király volt a nagyapja és Habsburg Ottó, az utolsó magyar trónörökös volt az apja, hogy rokona-e Habony Árpádnak. Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ a hercegtől.
Mindenesetre az elméletet több jel is erősíti:
Olvasónk nagyszerű felvetése nem pusztán abból a romantikus szemszögből érdekes, mert eszerint az I. Orbán-kormány koronaőre a Habsburg-ház tagjaként 90 év után a lehető legközelebb került a Szent Koronához.
A királyi vér jogtechnikai szempontból sokkal fontosabb tényező, mert, ahogy azt írja:
„Félő, hogy amennyiben valós esetről van szó, Orbán Viktor miniszterelnök úgy kíván magának és családjának örökletes nádori méltóságot szerezni, hogy trónra ülteti Habsburg (Habony) Árpádot – megszegve ezzel a trianoni békeszerződést és a Habsburg–Lotaringiai-ház trónfosztásáról szóló 1921. évi magyar törvénycikket. Ez esetben azonban a környező államok háborút indítanának ellenünk, mivel Szlovákiát, Romániát és Szerbiát nemzeti létében fenyegetné egy Habsburg-birodalmi Magyarország!”
A koronázásra a múlt héten az Index Napirajz című tényfeltáró képregénysorozatban is utaltak.
Ugyan Magyarországnak Zámbó Imre óta nincs és jogilag nem is lehet királya, attól Habony Árpád még nyugodtan lehet osztrák uralkodói család sarja. Bár az 1921. évi XLVII. törvénycikk kimondta a Habsburg uralkodó trónfosztását, és elvette a trónörökösödési jogát, azt nem tiltotta meg, hogy a magyar nép később Habsburg királyt tegyen a trónra.
Az is igaz, hogy egy Olaszország és Jugoszlávia között 1920 novemberében aláírt egyezmény előírta, hogy a szerződő felek kötelesek fölügyelni a saint-germaini és a trianoni békeszerződés betartását, illetve megakadályozni a Habsburg-uralkodóház restaurációját Ausztriában és Magyarországon, de ma már mindegyik ország az Európa Tanács tagja, így nem viselhetnek háborút egymással szemben.
Királypárti körökben már felmerült Orbán kapcsolata a Habsburgokkal, egy helyen (az Égi Patróna oldalán) említik is Habony Árpádot a Habsburgokkal összefüggésben: „Miniszterelnök Úr! Habsburg Eduárd osztrák császárivadéknak Magyarország vatikáni nagykövetévé jelölése előtt bizonyára szorgalmasan tanulmányozta a Habsburgok 450 éven át tartó, igen békés és kedves magyar barátságát és az azt alátámasztó jelesebbnél jelesebb kutató-történészi anyagokat, amelyekbe igen tehetséges és sokoldalú tanácsadói Habony úr irányításával feltehetően és körültekintően be is avathatták.”
Csakhogy Orbán Viktor a beszédeiben kritikusan beszélt a Habsburg-abszolutizmusról, és bár időről időre felmerül (ezidáig alaptalanul), hogy Orbán köztársasági elnök lenne, az 1848-ban megszűnt nádori címmel még nem hozták összefüggésbe.
A Habony–Habsburg-házról szóló legendának sajnos az is némileg ellentmond, hogy a Népszabadság szerint a Pestszentlőrincen felnőtt kendobajnok „szülei a Rákosi- és Kádár-rendszerben osztályellenségnek számítottak, mert nagyapja magas rangú tiszt volt a Horthy-hadseregben”. Márpedig a Habsburg-házra Magyarországon Horthy emberei mérték a legnagyobb csapást a budaörsi csatában.
Biztosat nem tudhatunk, hiszen Habony nem esett át nemzetbiztonsági átvilágításon, de a legvalószínűbb, hogy az összeesküvés-elmélet – ebben a formájában – nem igaz. Mégis király lenne, ha a cégadatbázisokban találkozhatnánk az Arpad Emmerich Habony von Habsburg-Lothringen, Marquis Kaminski–Kapocs de Felcsút et Dubai névvel.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.