A magyar rendőrség 800 holttestről nem tudja, hogy kié

bűnügy
2016 május 06., 06:04

Az Országos Rendőr-főkapitányság körözési nyilvántartási rendszeré­ben jelenleg több mint 800 ismeretlen holttest, illetve testrész szerepel, írja a Magyar Idők. A legfiatalabb holttest 16 és 26 év közötti, a legidősebb pedig 75 és 85 év közötti lehet. A rendőrségen belül külön osztály foglalkozik az azonosítatlan testekkel, amik először nyilvántartásba kerülnek, majd az ujj- és foglenyomat vétel után egyedi azonosítókat keresnek rajta. Ez lehet tetoválás, beépített protézis és műtéti heg is. Utóbbiakat egybevetik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nyilvántartásával, és ha ez nem vezet eredményre, először a körözéseket nézik át.

photo_camera MTI Fotó: Mihádák Zoltán
Ha egy hónap alatt sem sikerül az azonosítás, megküldik az adatokat a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ Nemzetközi Bűnügyi Igazgatóság Körözési Nyilvántartó és Szakirányító Főosztálynak. Ezután az eljáró rendőrkapitányságnak kell intézkednie a holttest ismeretlen személyazonosságú halottként történő anyakönyveztetéséről és önkormányzati temettetéséről. A körözési nyilvántartónál dolgozó Menczőné Fekete Margit szerint a nyáron a folyók, tavak, télen a fagyok szednek áldozatokat. Rendszeresek az erdőn, mezőn talált holttestek, de nem ritka a lakott területek kevésbé frekventált részein előkerült tetem sem. Az ismeretlen holttestek között egyébként felülreprezentált a hajléktalanok csoportja. Menczőné szerint jellemző, hogy azért nem keresik a családok a lecsúszott rokonukat mert azt gondolják, hogy a régen látott ember börtönbüntetését tölti.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.