Indiában egy bíróság embereket megillető jogokat adott két folyónak

környezetvédelem
2017 március 21., 09:50

Az India északi részén fekvő állam, Uttarakhand egy bírósága döntött úgy, hogy a Gangesz és a Jamuna folyókat is ugyanolyan jogok illetik meg, mint az embereket. A bírói indoklásban említették a közelmúltbeli új-zélandi esetet, amikor egy helyi bíróság hasonlóan döntött a Whanganui folyóval kapcsolatban

Az indiai döntés értelmében a két folyó ezentúl hasonló védelemben részesül, mint az emberek, azaz ha bárki árt a folyóknak, például szennyezéssel, akkor olyan következményekkel kell számolnia, mintha egy ember ellen követett volna el bűncselekményt. 

A himalájai bíróság egyben ki is jelölt három tisztségviselőt, akik a folyók jogi védelmét fogják ellátni mostantól. 

(Ritesh Shukla/NurPhoto)
photo_camera (Ritesh Shukla/NurPhoto)

Az ügy eleve azért került bíróság elé, mert állami hatóságok kifogásolták, hogy a szomszédos államok kormányai nem tesznek eleget a Gangesz védelméért. 

Indiában komoly gondot jelent, hogy az ország iparosodásával párhuzamosan a folyók egyre szennyezettebbek lettek, sok helyen kontrollálatlanul ömlik a folyókba a szennyvíz, a mezőgazdasági nővényvédőszerek maradványai és az ipari hulladék is. 

A Jamuna a Gangesz legnagyobb mellékfolyója, és rendkívül szennyezettnek számít, egyes szakaszain már a vízi élet is teljesen kikopott belőle. A folyót egy szakaszán kémiai eszközökkel kezelik, hogy aztán Delhi 19 millió lakosának adhasson folyóvizet. (Guardian)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.