A bíróság bűnösnek mondta ki Gulyás Mártont társtettesként elkövetett garázdság és rongálás bűntettében. Mivel Gulyásnak volt egy próbára bocsátása már az NVI táblájának leszerelése miatt, a bíró összesen 300 óra közérdekű munkát rótt ki rá.
Varga Gergőt is bűnösnek mondta ki a bíróság, őt 200 órányi közmunkára ítélték. Ha a közmunkának nem tesznek eleget, bűntetésük fogházbüntetésre változik. Mindkettejük büntetéséből 12-12 órát levontak az előzetes fogságban töltött időért cserébe.
Indoklásában a bíró elmondta, hogy ítéletében hasonló tényállásra jutott, mint amit az ügyészség is felvázolt: a két férfi együttműködve valósította meg a cselekedetét, és a kamerafelvételeken látszott, hogy egy harmadik férfi is dobált velük.
Gulyás Mártont és Varga Gergelyt csoportosan elkövetett garázdasággal vádolta az ügyészség, mert hétfő este festékes palackokkal próbálták megdobálni a Köztársasági Elnöki Hivatalnak otthont adó Sándor-palotát. Az ügyészség szerint az épületben 23 ezer forintnyi kár keletkezett. Az ítélet ismertetése során felmerült az is szempontként, hogy a Sándor-palota műemlék.
A bíró kitartott amellett, hogy Gulyás és Varga cselekedete garázdaság volt, mivel kihívóan közösségellenes, erőszakos volt és alkalmas volt a köznyugalom megzavarására is. A védelem a nap folyamán azzal érvelt, hogy a Sándor-palotánál senki nem élte meg Gulyásék kísérletét sem közösségellenesnek, és nem érezték úgy, hogy megzavarnák a köznyugalmukat.
De a bíróság nem találta úgy, hogy a helyszín kizárta volna, hogy az ott tartózkodók megbotránkozzanak. Az ítélet szerint ez csak egy feltételezés, hogy a jelenlévő összes tüntető ízlésének megfelelő volt ez a cselekedet. Másrészt a bűncselekmény elkövetésének helyszíne egy turisták által látogatott helyszín. Ezt az érvet az ítélet kihirdetésekor a közönség hangos morajlással fogadta, majd tömegesen elkezdtek kivonulni a teremből.
A bíróság enyhítő körülményként értékelte Gulyás Márton esetében, hogy elnézést kért azoktól a rendőröktől, akik a sikertelen épületdobása miatt festékesek lettek.
Az ügyészség felfüggesztett szabadságvesztést kért, ezt a bíróság eltúlzottnak látta, ezért lett helyette a közérdekű munka.
Gulyás és Varga ezen kívül az ítélet szerint köteles megfizetni az eljárás költségeit.
Az ítélet kihirdetése után az ügyészség szigorúbb ítéletért, felfüggesztett szabadságvesztésért fellebbezett, míg a védelem felmentésért.
Gulyást hétfőn, a Sándor-palotánál kibontakozott spontán demonstráción, Vargát pár órával később otthonából állították elő. Másnap mindkettejüket letartóztatták, az ügyészség pedig gyorsított eljárásban kezdeményezte bíróság elé állításukat. A Budai Központi Kerületi Bíróságon tartott tárgyalás tobzódott a szürreális vagy már inkább abszurd jelenetekben, nem kis részben az ügyésznek hála. Ő ugyanis azzal indokolta a vádat - csoportosan elkövetett garázdaság -, hogy Gulyás és Varga festékdobálása
kirívóan közösségellenes magatartás, amely alkalmas volt rá, hogy a Sándor-palotánál megjelentek körében megbotránkozást és riadalmat keltsen.
A védelem több szempontból is kifogásolta az eljárást. Például azért, mert idejük se volt felkészülni, hiszen magát a vádiratot csak csütörtök reggel, a tárgyalás napján kapták kézhez, így még tanúkat se állt módjukban beidézni. Emellett eljárásjogi szabályok is sérülhettek, mert ugyan a bíró Gulyás meghallgatásakor kiküldte a teremből a tanúkat és a másodrendű vádlottat, ők a folyosón mindent hallottak, mert
a tárgyalást ott kihangosítva követhették az érdeklődők.
Más furcsaságok is akadtak. Az ügyészség szerint létezik egy harmadik, egyelőre nem azonosított gyanúsított is, akinek a létezéséről viszont a két vádlott nem tud, ők állítják, hogy csak ketten dobáltak. Ez nem lényegtelen körülmény, az ügyészség csoportos garázdasággal gyanúsítja őket, a csoportosságnak azonban feltétele volna a három, vagy annál több elkövető.
A csoportos elkövetés vádját aztán a vád tanúi is cáfolták. Gulyáson kívül egyik tanú se tudott más elkövetőt azonosítani, két tanú pedig Gulyáson kívül nem is látott mást festékes flakont hajítani, tehát a másodrendű vádlott Vargát se. Viszont a kamerafelvételek egyikén valóban látszódott egy dobó alak, róla viszont nem derült ki, hogy kicsoda.
A vádlottak közül a gyakorlott médiaszereplő Gulyás Márton igazán elemében volt, vallomása nem nélkülözte a humort. Például azt vallotta, hogy akkor, amikor Áder János aláírta a CEU-törvényt, még nem is igazán lett dühös, de utána
meghallgatta Kósa Lajos az ATV-nek adott interjúját,
amitől annyira begurult, hogy egyből elindult vízbázisú festéket venni a Tescóba.
A tárgyalást részletesen is végigkövettük, összefoglaló cikkünket itt lehet elolvasni.
Frissítés: az ítéletet este spontán tüntetés fogadta.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.