1652 üresen álló londoni elitingatlan tulajdonosának neve szivárgott ki

külföld
2017 augusztus 01., 19:40

Kiszivárgott a brit sajtóhoz egy lakásnyilvántartás, ami London legelőkelőbb negyedei közé tartozó Kensington és Chelsea azon ingatlantulajdonosait sorolja fel, akik nagyértékű, de üresen álló ingatlannal rendelkeznek a városrészekben. A listán összesen 1652 tulajdonos szerepel, köztük ukrán oligarcha, egykori New York-i polgármester Michael Bloomberg, egy luxusingatlan-fejlesztő, és vezető tévés igazgató is. 

Az ingatlanok listáján felbukkan az egykori Brompton úti metróállomás, amit egykor Churchill használt titkos parancsnoki központnak, és amit 2014-ben vásárolt meg 53 millió fontért a Magyarországon is jól ismert ukrán oligarcha, Dmitro Firtas. 

A lista a jelek szerint véletlenül szivárgott ki, a kerületi tanács a jelek szerint több olyan címzettnek is elküldte az összeállítást, akinek eredetileg alighanem nem akarhatták, így jutott el a Guardianhoz is. 

Az üresen álló londoni ingatlanok ügye már évek óta egyre komolyabb feszültségforrás. Londonban súlyos lakhatási válság van, a városból folyamatosan szorulnak ki a teljesen elszállt ingatlanárak miatt az ott dolgozó emberek, miközben sok az üresen álló ingatlan, amit befektetési, rosszabb esetben pénzmosási célból vásároltak fel. 

photo_camera Fotó: CITIZENSIDE/See LI/Citizenside

A most kiszivárgott üres lakások több mint harmada legalább két éve üresen áll a hivatalos lista szerint, 1010 lakás pedig lakatlanként, illetve bútorozatlanként van nyilvántartva. Összesen 39 olyan lakás volt, ami kevesebb mint egy éve lakatlan, és éppen felújítás zajlik ezekben. 

Az üresen álló elitingatlanok egy része ráadásul csak pár száz méterre fekszik a Grenfell Toronytól. A júniusban kigyulladt torony a londoni lakhatási válság szimbóluma lett, mivel az épületben összezsúfolva, és mint kiderült, életveszélyes körülmények között élt elég sok ember. 

Vannak az üresen álló ingatlanok között olyanok is, melyeket offshore cégek birtokolnak. 

A Guardian próbált megkeresni tulajdonosokat, ahonnan jött válasz, onnan jellemzően az, hogy az ingatlanon épp komoly átalakításokat végeznek, és ezért jelenleg lakhatatlan. 

Firtas ügyvédje pedig azt állította, hogy az ukrán oligarcha által megvett épület azért áll üresen, mert Firtas jelenleg Ausztriában ragadt az amerikai kiadatási ügy miatt, és amíg nem tud újra Nagy-Britanniába utazni, addig nem tud foglalkozni az ingatlanfejlesztéssel. 

Az önkormányzati listán amúgy szerepeltek amúgy téves adatok is, egy tulajdonosként megjelölt bankár például kaputelefonon válaszolt, amikor a lap újságírója felcsöngetett az elméletileg üres lakásba. 

Az üres ingatlanokról azért létezhet amúgy ilyen nyilvántartás, mert a brit törvények szerint a legalább két éve üresen álló ingatlanok után különadót kell fizetni, de ez a legtöbb esetben évi pár száz fontot jelent csak. A legnagyobb összeg, ami a listán szerepelt, 1500 font volt, miközben több tízmillió fontot érő ingatlanokról van szó. (Guardian)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.