Szeptember elején derült ki, hogy 3 milliárd dolláros titkos alapból fizetett le európai politikusokat és újságírókat az azeri diktatúra, és hogy a pénzből a jelek szerint Magyarországra is jutott: épp akkor érkeztek azeri dollármilliók egy budapesti számlára, amikor az ország kiadta a baltás gyilkost.
Erre válaszul Szijjártó Péter elmondta, hogy sumák, aki az azeri pénzt összeköti a baltás gyilkossal, de közben a Fidesz azért megpróbálta leszavazni, hogy az EU vizsgálja az azeri vesztegetési alap ügyét.
Most az Átlátszó írta meg, hogy Demeter Márta LMP-s képviselő írásban fordult a legfőbb ügyészhez, azt tudakolván, hogy mit tervez kezdeni az ügyészség az üggyel.
Demeter egész pontosan azt kérdezte Polt Pétertől, hogy 2012-ben, Ramil Safarov büntetés-végrehajtásának átadása idején, illetve azt megelőzően a magyar kormány tagjainak Jakub Ejjubov miniszterelnök-helyettessel történő találkozójához kapcsolódóan jelezte-e az ügyészség a kormányzatnak, hogy gyanús, offshore-hátterű pénzügyi tranzakciók történnek, amelyekre a pénzmosásról és terrorizmus finanszírozásáról szóló 2007. évi LIII. törvény hatálya kiterjed. És hogy történt-e az ügyben bármilyen hatósági eljárási cselekmény.
„A kérdésben megfogalmazott pénzügyi tranzakcióról az ügyészségnek nincs hivatalos tudomása, így azzal kapcsolatban hatósági intézkedés nem történt”
– reagálta erre Polt Péter, aki ezek szerint nem olvas újságot, hiszen onnan lehetett tudni, hogy mintegy 9 millió dollár érkezett Magyarországra a baltás gyilkos kiadatása idején, épp Ejjubov fia cégének MKB-s számlájára.
Polt válaszában még kitért arra is, a pénzmosás elleni fellépés valójában a NAV dolga, de mint az Átlátszó megjegyzi, arra már nem tért ki, hogy a NAV hasonló nyomozásait szakmai szempontból az ügyészség felügyeli.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.