Több, mint tíz éve lelkes cikkek tucatjai születtek egy érdekes kezdeményezésről, az Abu-Dzabi város vonzáskörzetében épülő, egyedi öko-városról.
Komplett, önfenntartó, kizárólag megújuló energiára épülő, 40-50 ezer fős mintavilágot képzeltek el akkor, szélerőműparkok, naperőművek, földszondák, energianövények szerepeltek a tervben.
Zseniálisnak hatott a riportokban rendszeresen ellőtt, vezető nélküli, elektromos tömegközlekedési rendszer, és a hagyományos arab motívumokra alapozó építészet.
"A település hat négyzetkilométeren terül majd el, tervezett lakossága ötvenezer fő. Az építtető, az állami Abu Dhabi Future Energy Company az első ütem lezárását 2015-re tervezi - a munkálatok februárban már el is kezdődtek." - szól egy MTI hír 2008-ból.
2010-ben még úgy tűnt minden sínen van, hisz megérkeztek az első lakók.
A Masdar Természettudományi és Technológiai Intézet diákjai lettek az elsők, akik beköltözhettek. "Összesen 170-175 diákunk van, közülük százan gyakorlatilag itt élnek a kampuszon" - mondta Fred Moavenzadeh, az intézmény igazgatója.
A válság évei lassították a fejlesztés ütemét, a tervezett költségvetés is 10-15 százalékkal emelkedett, a lelkes híradások száma pedig egyre csökkent.
A helyzet pedig tulajdonképpen alig változott 2010 óta, az egyetemen tanuló, körülbelül 250 állandó lakóval, plusz az ott dolgozókkal vegetál Masdar City, aminek ambiciózus célkitűzését is enyhítették. Nulla szén-dioxid kibocsátás helyett már az ötven százalékkal is megelégednének.
A fenntarthatóság álomvilága kegyetlen pofont kapott a valóságtól, ugyanis annyira sem fenntartható, hogy megépüljön. A 22 milliárd dolláros vízió 2018-ban egy furcsa, futurisztikus várostorzó a végtelen sivatagban, de töretlenül fejlesztik, a legújabb céldátum a befejezésre 2030.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.