A csalást, adóelkerülést, adatszivárgást vagy egyéb törvénytelenséget bejelentő személyek nagyobb védelmét hozhatná az az új szabályozás az EU-ban, amit az Európai Bizottság terjesztett be hétfőn.
Az új módosítások azután születtek meg, hogy korrupció ellen küzdő szervezetek kritizálták az EU vezetését, amiért nem nyújtanak kellő védelmet a tudomásukra jutott törvénytelenségekről hazájukban jelentő állampolgároknak.
Példaként említettek egy luxemburgi esetet, amikor két könyvelő ellen emeltek vádat, akik adatokat szivárogtattak arról, hogy Luxemburg milyen adómegállapodásokat kötött nagyvállalatokkal.
A Bizottság mostani javaslata nyomán a vállalatoknak biztosítaniuk kéne olyan belső csatornákat, melyen keresztül bárki jelentheti a tudomására jutott visszaéléseket, valamint be kéne vezetni olyan mechanizmusokat is, melyek védelmet nyújtanak a számukra a kirúgásokkal, áthelyezésekkel, illetve feljelentésekkel szemben.
Francs Timmermans alelnök szerint nem szabad, hogy büntetés járjon a helyes viselkedésért. Azt is hozzátette, hogy a javaslat védelmet nyújthat azoknak is, akik oknyomozó újságíróknak adnak át információkat.
A javaslatra rá kell bólintania az összes EU-tagállamnak, illetve az Európai Parlamentnek, mielőtt törvény lesz belőle. Jelenleg csak tíz ország kínál teljes körű védelmet a szivárogtatóknak.
Az előterjesztést üdvözölte a Transparency International, helyes irányba megtett lépésként értékelve azt. (Reuters)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.