
Két vegyszergyártó óriásvállalat, a Snygenta és a Bayer még 2013-ban perelte be az Európai Bizottságot a méhgyilkos vegyszerek korábbi betiltása miatt, és ma az Európai Bíróság kimondta, hogy indokolt volt a tilalom, amivel a Bizottság az állampolgárok egészségének védelmét és biztonságát, illetve a környezet megóvásának szükségességét helyezte a gazdasági érdekek fölé – számolt be a Greenpeace.
Évek óta egyre több tudományos bizonyíték támasztotta alá, hogy a neonikotinoid típusú növényvédő szerek veszélyesek a méhek életére. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) javaslatára 2013-ban az EU három neonikotinoid: a Bayer-féle imidakloprid és klotianidin, illetve a Syngenta fejlesztette tiametoxám részleges tilalmát vezette be a méhek számára vonzó termények (repce, kukorica, napraforgó) esetén. Április végén az EU tagállamai úgy döntöttek: az EU területén gyakorlatilag betiltják ezeknek a szereknek a használatát. Csak négy ország, Csehország, Dánia, Románia és Magyarország szavazott a tilalom ellen.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére a közelmúltban a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg felületeinken. Ebben közösségként együttes a felelősségünk, a mienk kiemelt. Amíg újragondoljuk a teendőinket, nem minden cikkünk alatt lehet kommentelni. Egyszersmind kérjük és köszönjük, ha nem csak szabályzatunk betűjének, de a szellemének betartása felett is segítetek őrködni.
Ha kommentelnél, ahhoz Közösség vagy Belső Kör csomagra van szükséged. Ha csak olvasnád a többiek hozzászólásait, ahhoz nem kell előfizetés.