Valóban tömeges jelenség volt a hamisított ajánlóívekkel történő jelöltállítás a 2018-as választásokon: az Átlátszó információja szerint országszerte 111 nyomozás folyik hasonló ügyekben. A lapnál több mint 30 olvasó jelentkezett korábban azzal, hogy a nevét - sőt egyikük halott férjének a nevét is - hamis ívekre írták fel kamupártok. Az Átlátszó érdeklődésére kiderült, hogy már mindannyiukat kihallgatta a rendőrség.
A következő kamupártok ellen érkezett a legtöbb bejelentés:
A 111 ügyből eddig 3-az zártak le, mindet bűncselekmény hiánya miatt.
Hogy miért trükköztek ennyien? A cikk megmagyarázta ezt is:
"A kamupártok célja az aláírások másolásával az volt, hogy valós támogatók híján is képesek legyenek egyéni jelölteket állítani, hiszen ezt az állam busásan megfizeti: egy képviselő-jelölt után 1 millió forint járt, ráadásul, ha sikerült 27 jelöltet összecsalni legalább 9 megyében és egy budapesti választókörzetben, akkor már országos listát is állíthattak, ami még több ingyen pénzt jelent, ebben az esetben további 153 millió forintot kaptak kampányolni."
És hogy miért engedi meg ezt a törvény, illetve miért olyan laza a kamupártok ellenőrzése, bár a problémára három választás óta sokan figyelmeztetttek? Azért, mert a kormányzó Fidesz választási érdeke, hogy az ellene szavazók szavazatai minél jobban szétaprózódjanak, ezért hozták eleve azokat a szabályokat, amik miatt érdemes kamupárttal csalni.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.