Mága Zoltán hegedűs a nemzet megkerülhetetlen showmanje, az év nagy részében az ő újévi koncertjével van kiplakátolva Budapest. Rengeteg koncertet ad, a fotók és a hírek telt házakról szólnak. Felmerül a kérdés, mi okozza ezt a – csak Havasi Balázs zongora-virtuózéhoz hasonlítható – sikert.
A Magyar Narancs a 2014-es portréjában ezt írta: „Telt házas koncertekről szólnak a győzelmi jelentések, ám számos – minisztériumnál, rendőrségnél, az egykori Apáczai Kiadónál dolgozó – forrásunk arról tájékoztatott, hogy náluk lehet vagy korábban lehetett igényelni ingyenjegyeket a koncertekre. Természetesen a szponzorok is kapnak vagy vásárolnak belépőket. A művész is ajándékoz jegyeket – például nemrégiben 50 darabot Felcsútnak, míg arról, hogy az utazás se kerüljön pénzbe, az önkormányzat gondoskodott.”
A lap írta meg, hogy Mága a plakátjain nem tüntette fel a koncert szervezőjét, vélhetően más-más nonprofit cég áll mögötte, ugyanis a magyar cégek felajánlhatják a társasági adójuk (tao) egy részét a regisztrált előadó-művészeti szervezeteknek (Mága újévi koncertje szimfonikus koncert), amik az évi jegybevételük 80 százalékáig érvényesíthetik az igényeiket, például az előadásaikat szervező nonprofit cégen keresztül. Az újévi koncertnél mondjuk átlag 9500 forintos jegyárral számolva telt háznál 80 millió forint körüli extraprofit jut az aktuális szervező vállalkozásnak. A pénz sorsa pedig üzleti titok. Amit tudni lehetett: a 2013-as újévi koncert után igényelt taót a Magyar Virtuózok Nonprofit Kft., amit Mága régi mentora és zenésztársa, Szenthelyi Miklós hegedűművész vezetett. A cégnek 2013-ban sikerült a 3. legtöbb pénzt a felajánlott taóból összegyűjteni, 700 millió forintot – írta akkor a Magyar Narancs.
Mága koncertjeiért a cégei számláznak. Ő jegyezte be a Primarius Productions International Kft.-t, ebből lett a Talentum Művészeti Kft., majd Talentum Művészeti Nonprofit Kft., amiben már Zsoldos Béla, Mága művészeti vezetője a cégjegyzésre jogosult. A cég bevételei és kiadásai 2013 óta szépen nőnek, így alakultak:
Mága Zoltán Facebook-oldalán és a hivatalos oldalán fel van sorolva minden fellépése, így könnyen összevethető a koncertjeit szervező Ymiso Hungary Kultúrális Közhasznú Egyesületnek és az őt szintén bőkezűen támogató Kárpát-medencében Élő Magyarokért Közhasznú Alapítványnak (KMEK) a bíróságon elérhető civil adatbázisban közölt beszámolóival.
Hamar kiderül, hogy ez a két nonprofit cég az elmúlt 3 évben gyakorlatilag ezekre a koncertekre markolt fel együtt évi kb. 1 milliárd forint kulturális tao-t.
Az Ymiso Hungary Mága Zoltán koncertszervezője, a hegedűs Szemere utcai irodájába van bejegyezve. elnöke Földes István, akárcsak a KMEK-nek. Az Ymiso Hungary elnöke Zsoldos Béla, Mága művészeti vezetője, a titkára Dózsa Lajos Péter, Mága menedzsere.
Az egyesület 2013-ban összesen 281 millió forintnyi tao-támogatást kapott:
Egyébként az Apáczai Kiadó adta ki 2011-ben a Hangok és harangok – Mága Zoltán 100 templomi koncertje című kiadványt, amiben Felcsút is szerepel:
Az Ymiso 2014-re és 2015-re is 2016. június 24-én adta le a közhasznúsági jelentést, egyező adatokkal: mindkét évre pontosan 385 748 227 forintot vallott be, „több gazdálkodó szervezettől”. 2016-ban önkormányzattól és „más gazdálkodótól” 567 043 050 forintot, 2017-ben pedig hasonlóan, összesen 582 971 378 forintot kaptak. (A két beszámolóban nem tüntették fel, hogy a más gazdálkodóktól kapott támogatás forrása a tao lett volna.)
Tehát az Ymiso Hungary 2013 óta tao-ból 1 052 496 454 forintot, önkormányzatoktól és „más gazdálkodóktól” pedig 1 150 014 428 forintot kapott, vagyis összesen 2 202 510 882 forintot.
A KMEK eközben így jutott közpénzekhez:
Ez összesen 865 919 486 forint tao-támogatás és 163 010 000 forint „adott adomány, támogatás”, az állami cégek (Apáczai, Duna TV) támogatásai 251 590 000 forintot tesznek ki, míg 20 milliót kaptak önkormányzattól.
Vagyis a közhasznú egyesület összesen 1 137 509 486 forint közpénzzel gazdagodott.
Mága Zoltán segítségére volt az Emberi Erőforrások Minisztériuma, ami az ún. Állami Eseménynapokat tartja. A Budapest Arénának ugyanis évente pár napra ingyen át kell adnia a létesítményt állami eseményekre. Ilyen állami eseménynap Mága Zoltán január 1-i újévi koncertje is, vagyis a hegedűs ehhez ingyen kapja meg a Budapest Arénát.
Kérdeztük az Emmit, hogy az elmúlt 5 évben melyik napokon tartottak Állami Eseménynapot a Budapest Arénában, de nem kaptunk választ. Az interneten elérhető, 2015-ös és 2016-os tájékoztatás szerint 2015. január 1-én egy napra budapesti újévi koncert címén a Golden Erőforrás 2013 Kft. (ami egyébként 2014-ben az NKA-tól nyert 11,8 millió forintot is „Mága Zoltán hegedűvel a világ körül című koncertsorozatának megvalósítására”), 2015. december 31-én és 2016. január 1-én pedig a Primarius Production International Kft. kapta meg a helyszínt.
A Magyar Narancs négy éve arról írt, hogy bár Mága karrierje még Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején indult be, és már akkor kapott állami és fővárosi kitüntetéseket, már „egyre komolyabbak a fideszes kapcsolatai”.
Idén a parlamenti választás előtti napon Miskolcon tartott jótékonysági koncertet, ott volt a Kriza Ákos fideszes polgármester, Pelczné Gáll Ildikó fideszes EP-képviselő, a Miskolci Gráciák Egyesületének elnöke, és Csöbör Katalin fideszes országgyűlési képviselő és a nagyon szoros körzet képviselő-jelöltje is.
Egy héttel korábban pedig „megszakítva a most zajló 100 templomi jótékonysági koncertsorozatát, a főváros VI. és VII. kerületében élő szépkorúakat ajándékozta meg hegedűjátékával”, az est fővédnöke Bajkai István, Erzsébetváros alpolgármestere, fideszes képviselőjelölt, az Orbán család ügyvédje és felesége volt. (A szintén szoros választókerületet végül a DK jelöltje vitte el.)
Ezek után talán nem meglepő, hogy Balog Zoltán utóda, Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter a miniszteri saját keretéből júniusban az első döntésével 30 milliót adott a Mága Zoltán után Zsoldos Bélához került Talentum Művészeti Nonprofit Kft.-nek „100 templomi koncertsorozat Erdélyben történő megvalósítására”.
Nem ez a pénzügyi birodalom az egyetlen buborék, amit Mága Zoltán köré fújtak: a Gazdasági Versenyhivatal is vizsgálja, hogyan lett a Facebook-oldalának hirtelen 560 ezer indiai, bangladesi és pakisztáni rajongója, amivel a hegedűs hirtelen az ország második leglájkoltabb celebje lett.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.