A Fidesznek nagyon fáj, hogy csupán 64 százalékkal szavazták meg a Sargentini-jelentést, mert az nem is kétharmad

POLITIKA
2018 szeptember 12., 17:21
comments 229

A fideszesek képviselők, például Kocsis Máté frakcióvezető szerint „jogilag érvénytelen” a Sargentini-jelentés elfogadása, míg Szijjártó Péter külügyminiszter egyenesen azt állította, hogy a döntés csalással született, mert a tartózkodó szavazatokat nem számolták bele a végeredménybe. Most minden kormánypárti politikus arról beszél, hogy igazából nem volt kétharmados támogatottsága a döntésnek.

Ezt mondjuk már előre megmondták: ha veszít a magyar kormány, akkor az csalás lesz.

A kérdésnek van egy jogi része: az Európai Parlamentnek vannak szabályai, és van egy jogi osztálya, amely ezeket értelmezi. Ők pedig arra jutottak, hogy ahogy általában, úgy most sem számolják szavazatnak a tartózkodást. 

Így kapott több mint 69 százalékos támogatást a Sargentini-jelentés.

Szabály szerint a 7-es cikkely szerinti eljárás megindításához a leadott voksok több mint kétharmadára, illetve az összes képviselő abszolút többségének támogatására (vagyis legalább 376 szavazatra) van szükség. Szerdán így alakultak a számok:

A százalékos értékeket kerekítettük.
photo_camera A százalékos értékeket kerekítettük. Fotó: Tbg

De a jogi/adminisztratív mellett van egy politikai kérdés is: 

hány százaléknyi szavazat szükséges a kétharmados döntésekhez?

A magyar kormány fő problémája az, hogy ha a tartózkodásokat is számolták volna, akkor nem lett volna meg a kétharmad, hanem csak 64,6 százalék.

Mondja ezt egy olyan párt, amely a szavazatok 49 százalékával szerzett kétharmadot,

és akkor a „tartózkodókról”, vagyis a nem szavazókról még nem is beszéltünk.

A 2018. április 8-i választás legtanulságosabb grafikonja.
photo_camera A 2018. április 8-i választás legtanulságosabb grafikonja. Grafika: Tbg

A Fidesz amúgy máskor nem olyan kényes a kétharmados döntésekre.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.