Botka: Orbán már csak így működik, vagy megalkuszol, vagy a legszemetebb karaktergyilkosságnak nézel elébe

politika
2018 november 26., 05:40

Interjút adott a hvg.hu-nak Botka László, Szeged MSZP-s polgármestere. Botka a 2018-as választások előtt az MSZP miniszterelnök-jelöltje is volt, amíg a saját pártja ki nem csinálta, a fideszes médiából azonban azóta is lejáratócikkek tömkelege zúdul rá. Botka azt mondja, csak tavaly 13 sajtópert nyert, mégsem hátrál meg a fideszes médiabirodalom, de nem hátrál meg ő sem, megkeményítik a támadások és a sok támogatás, amit naponta kap. „Nem hagyom gazemberekre ezt a várost” - mondta.

„Van egy korlátlan eszközrendszerük, elfoglalt média, több száz fizetett zsoldos és kevés célpont. De van más is. Néhány hónapja bejött hozzám egy fideszes képviselő azzal, hogy neki már most felfordul a gyomra, semmilyen módon nem tud azonosulni azzal, ami jön, és készüljek föl a legocsmányabb dolgokra. Visszakérdeztem: »Ennyire kell Orbánnak Szeged?« Mondta, hogy igen, és »ennyire kell a te fejed is«. Orbán már csak így működik: vagy megalkuszol, vagy a legszemetebb karaktergyilkosságnak nézel elébe. Vezetem a harmadik legnagyobb magyar várost, ahol áprilisban sikerült győznünk, és feltehetően nem felejtik el, hogy én voltam az az ellenzéki politikus, aki teljesen új politikát hirdetett tavaly.”

A polgármester beszélt a szegedi parkolási ügyben is, amiben elítélték a szegedi alpolgármestert, a jegyzőt és Botka kabinetvezetőjét, és azt állítja a vád, hogy 41 milliós kár érte a várost.

„ Az eset a következő: Szegeden 1996 óta van fizetős parkolási rendszer, az önkormányzati képviselők és a hivatal dolgozói, ahogy más városokban is, kapnak parkolóbérletet. (...) Összeszámolták, hogy öt év alatt 300 parkolóbérletet adtunk ki, ez évente hatvan. Abban az időszakban önkormányzati képviselőből 43 volt, országgyűlési képviselőből meg öt, tehát nem nyakra-főre osztogattuk, ráadásul teljesen jogszerűen, mert akkori vagyonrendeletünk alapján 50 millió forintig az önkormányzati parkolási társaság saját hatáskörben dönthetett. Emiatt csinálják most a politikai cirkuszt, éppen azok, akik a parkolóbérleteket kapták. Ha igaz a 41 milliós kár, akkor lesz szíves mindenki a rá jutó részt visszafizetni, vagy feljelenteni magát orgazdaságért. Sok tízmilliárdos költségvetésű városban ezt és a Szeviép-ügyet tudták előszedni.”

Botka a nagy kormányzati fanfárral bejelentett Modern Városok programmal sem elégedett, szerinte ugyanis ez csak politikai kommunikáció. Szegeddel például 20 projektről állapodott meg Orbán, ezek közül azonban csak egy épül, kettő pedig előkészítés alatt áll, a többit törölték.

A polgármester azt mondta, „mérhetetlen durva volt, amit Lázár művelt” az ő lejáratása érdekében. Bár korábban jól együtt tudott működni a korábbi miniszterrel, miután elvesztette Hódmezővásárhelyet és a miniszteri posztot, valószínűleg a szegedi polgármester fúrásával akar magának újra helyben befolyást szerezni.

Botka beszélt az ellenzékről is, azt mondta, „a lényeg, hogy valaki kimondta: ha minden úgy marad az ellenzéki politizálásban, ahogy eddig, akkor megint fideszes kétharmad lesz. Azt mondtam, tegyünk igazságot, fizessenek a gazdagok. Ez volt az egyetlen politikai kezdeményezés, ami hónapokig uralni tudta a közbeszédet, és egy időre kiszorította a toptémák közül a migránsozást. A magyarok 85 százaléka támogatta akkor – és támogatja ma is – az igazságosabb közteherviselés programját, amiben, igen, a gazdagok többet fizetnének.”

Szerinte az MSZP rosszul tette azt is, hogy végül egyezkedett Gyurcsánnyal és a DK-val. „Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy neki 500–600 ezer szavazata van, alig kapott 300 ezret. Negyven körzetet megkapott, miután azt mondta, új, fiatal szereplőket fog indítani. Aztán új szereplőként az az Eörsi Mátyás érkezett, akinek a fő üzenete az volt, hogy még soha nem járt Szentesen, de ha megválasztják, odaköltözik. Négy és fél százalékot kapott.” Botka azt mondta, Gyurcsány célja nem Orbán, hanem az MSZP legyőzése volt, hogy ő legyen a legerősebb ellenzéki szereplő és Orbán egyetlen kihívója, de még csak ez sem jött be neki.

„ (...) két lehetősége van egy ellenzéki politikusnak vagy bárkinek az országban, az egyik, hogy vagy tudomásul veszik, hogy mi a szerepük a NER-ben, mivel nem hisznek a győzelemben, tudomásul veszik, hogy őfelsége jól fizetett ellenzékének vagy a rendszer alvállalkozójának lenni elfogadható, avagy nem hódolnak be, viszont akkor szembe kell nézni a legaljasabb támadásokkal.”

Hogy a Fidesz miért volt olyan erős a választáson, Botka az erőforrásaikkal és a zsarolással indokolta. „Természetesen léteznek országos hálózatok, van Kubatov-lista, Szegedre egy egész telefonos stábot telepítettek le Budapestről a választás napján. Ugyanakkor az is változás, ami a kistelepüléseken történt – a teljes nyilvánosság előtt. Közölték a többnyire független polgármesterekkel, hogy ha alacsony a részvétel, és nem hatalmas a Fidesz-győzelem, semmiféle fejlesztési pénzt nem kapnak. Így tehát a polgármesterek – ahogy más megyékben is – sorban tettek hűségesküt. Egy közeli falu mai napig fizetős MSZP-tag polgármestere például a választást megelőzően kiállt a Fidesz jelöltje mellett kampányolni.”

A kamuellenzék és a Fidesz összefonódására pedig Toroczkai László is példaként merült fel. „El kell menni Ásotthalomra, és meg kell nézni. Öntötte oda a Fidesz a forrásokat, milliárdokat egy háromezer fős kistelepülésre. Amióta Toroczkai zászlót bontott, csak a Jobbikot szidja, de előtte a választáson – ahol az alpolgármestere indult – sem erőltette meg magát, hogy szavazatokat hódítsanak el a kormánytól.”

De Botka mégsem lép ki az MSZP-ből azt mondja, azért, mert ő szociáldemokrata, és a szegedi csapat nagyon jó. De megjegyezte,

„cáfolhatatlan tény, hogy ha ebben a ciklusban ugyanaz történik ugyanazokkal a szereplőkkel, mint az előző kettőben, akkor a vége is ugyanaz lesz”.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.