Oroszország is felmondja a nukleáris rakétákat korlátozó szerződést, és rakétafejlesztésbe kezd

külföld
2019 február 02., 09:11
comments 389

Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton bejelentette, hogy Oroszország felmondja részvételét az 1987-ben kötött INF-egyezményben, azaz a szárazföldön állomásoztatott közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök felszámolásáról szóló szerződésben.

Az Egyesült Államok pénteken jelentette be a szerződésből való kilépését az oroszokra hivatkozva, mondván, hogy azok megszegik a szerződés előírásait, és nem lehet az USA „az egyetlen ország a világon, amelyet ez a szerződés egyoldalúan korlátoz”.

Vlagyimir Putyin szombaton elrendelte a Kalibr manőverező repülőgépek szárazföldi változatának és a szárazföldi indítású, közepes hatótávolságú hiperszonikus rakétának a kifejlesztését. Azt mondta, mivel az Egyesült Államok felfüggeszti a szerződésben való részvételét, ezért ők is így tesznek.

photo_camera Fotó: Aleksey Nikolskyi/Sputnik

Az INF-szerződést 1987-ben írta alá az Egyesült Államok és az akkori Szovjetunió Az egyezmény a szárazföldi indítású, hagyományos és nukleáris robbanótöltetekkel felszerelt közepes (500-5500 kilométeres) hatótávolságú ballisztikus rakéták és manőverező robotrepülőgépek megsemmisítéséről rendelkezett. A szerződés, amely mérföldkő volt a hidegháború lezárásában, megtiltotta az ilyen eszközök gyártását, birtoklását és tesztelését. (MTI, BBC)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.