Egy argentin bíróság csütörtökön felmentette Carlos Menem volt elnököt a vád alól, hogy megpróbálta leállítani a Buenos Aires-i zsidó kulturális központ elleni 1994-es merénylet elkövetői utáni nyomozás egyik szálát.
A merényletnek 85 halálos áldozata és kb. 300 sebesültje volt. Az elkövetők kiléte továbbra sem ismert.
A 88 éves Menem 1989 és 1999 között volt Argentína elnöke. A merénylettel kapcsolatos eltussolási ügy tárgyalása 3,5 éve kezdődött. A vád szerint Menem elnökként arra utasította a terrortámadás ügyében eljáró vizsgálóbírót, Juan José Galeanót, hogy állítsa le a nyomozás szíriai szálát. A Menemet felmentő mostani, csütörtöki bírósági ítélet viszont bűnösnek mondta ki Galeanót, és 6 év börtönnel büntette.
A szíriai szál azért került képbe, mert a nyomozás kezdeti szakaszában a vádhatóság arra a feltételezésre jutott, hogy a merényletet Háfez el-Aszad néhai szíriai elnök, Bassár el-Aszad mostani szíriai vezető apjának parancsára követték el, aki a gyanú szerint így akart bosszút állni Buenos Airesen, amiért az Washington ellenkezése miatt visszalépett egy Damaszkusszal kötött fegyverüzlettől.
Argentína történelmének legsúlyosabb merényletében 1994. július 18-án felrobbantották az argentínai zsidó szervezetek, közöttük az AMIA kulturális központ Buenos Aires-i székházát. A támadásban 85 ember halt meg és több százan sebesültek meg. A merénylet elkövetését máig sem vállalta senki magára, nem is tisztázták, de Izrael és a vizsgálattal megbízott argentin bírák Iránt vádolták.
Alberto Nisman ügyész 2015 januárjában írt egy jelentést, majd 4 nappal később holtan találtak meg, golyóval a fejében. A politikai gyilkosságról elsőként író újságíró Izraelbe menekült. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.