Ha az amerikai Kongresszus jóváhagyja a lépést, már jövő májusban újraindulhat a Szabad Európa Rádió magyar adása, írja a New York Times. John Lansing, az Egyesült Államok Globális Médiaügynökségének vezetője a lapnak azt mondta, hogy a szolgáltatás eredeti költségvetése 750 ezer dollárra nőhet, valamint egy irodát is nyitnának Magyarországon. Egyébként a rádió román és bolgár nyelvű adását már idén januárban újraindították.
A rádió küldetése, hogy nyugatbarát, független híreket vigyenek oda, ahol nem teljes a sajtószabadság. Ugyanakkor a lap meg nem nevezett amerikai tisztségviselőkre hivatkozva arról ír, hogy David Cornstein, az USA budapesti nagykövete biztosítékot akart szerezni a médiaügynökségtől arra, hogy a a Szabad Európa Rádió nem csak azokra a hírekre fókuszál, amik kedvezőtlenek a magyar kormánynak, valamint az oknyomozást sem viszi túlzásba. Pedig a törvények egyértelműen megtiltják az amerikai tisztségviselőknek, így a nagyköveteknek is, hogy beleavatkozzanak a médiaügynökség ügyeibe.
A Szabad Európa Rádiót az Egyesült Államok kormánya hozta létre a hidegháború kezdetén, hogy híreket és információkat sugározzon Kelet-Európába, Közép-Ázsiába és a Közel-Keletre azokba az országokba, ahol „a kormányzatok betiltották vagy akadályozzák az információk szabad áramlását”. Az 1950 augusztusában megindult magyar adások hangszalagjait kezdetben repülőgépen Athénba szállították, majd egy hajón lévő rádióállomás sugározta Magyarországra. 1951 és 1962 között a rövidhullámú magyar adások nagy részét a München mellől, majd Portugáliából sugározták. Az 1993-as megszűnéséig közvetítette a magyar hallgatók számára az emigrációban élők véleményét.