A franciák, a németek és a britek szerint Irán támadta meg a szaúdi olajfinomítókat

külföld
2019 szeptember 24., 05:09
comments 55

A francia elnök, a német kancellár és a brit miniszterelnök is Iránt tette felelőssé a  szaúd-arábiai olajfinomítók ellen elkövetett, szeptember 14-i támadásért. Emmanuel Macron, Angela Merkel és Boris Johnson hétfői közleményükben azt írták, nincs más reális magyarázat, mire az iráni külügyminiszter úgy reagált, hogy 

„csak az amerikaiak abszurd vádjait ismételgetik”. A három ország ettől függetlenül világossá tette, hogy továbbra is kiállnak a 2015-ben kötött, majd Donald Trump amerikai elnök által felmondott iráni atomalku mellett.

photo_camera Fotó: -/AFP

A tíz nappal ezelőtti akcióban egy abkaiki és egy huraiszi olajfeldolgozót gyújtottak fel, mindkettő a Perzsa (Arab)-öböl menti partvidék közelében fekszik. A támadásért a jemeni síita lázadók, a húszik vállalták a felelősséget, elmondásuk szerint a csapás válasz arra, hogy Szaúd-Arábia és az általa vezetett katonai koalíció a kormány oldalán harcol a jemeni polgárháborúban.  

Az irániak következetesen tagadják, hogy bármi közük lenne a támadáshoz, bár a szaúdi védelmi miniszter ezt már bizonyítottnak látta tizennyolc drón és hét cirkáló rakéta maradványai alapján. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter azt mondta, békésen akarják megoldani a helyzetet, bár szombaton katonákat küldtek Szaúd-Arábiába a légvédelem erősítése érdekében. 

Ahogy korábban írtuk, egy ilyen akció beleillene Irán hagyományos stratégiájába: még ha az akciót húszi lázadók is hajtották végre, azokat Irán fegyverzi és pénzeli, és minden bizonnyal irányítja is - ahogy teszi azt a libanoni Hezbollahhal, vagy az Irakban működő számtalan síita milíciával. Irán az elmúlt évtizedekben rendre ezekkel a csoportokkal végezteti el a piszkos munkát, kerülve a direkt konfrontációt, és fenntartva magának a tagadás lehetőségét.

Irán és az amerikaiak által támogatott Szaúd-Arábia egymás riválisai a térségben, ráadásul az amerikai-iráni konfliktus különösen elharapódzott, mióta Trump kilépett a Teheránnal kötött atomalkuból.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.