Aligha sorsolással dőlt el, hogy a kormánytagok közül ki áll ki közös sajtótájékoztatóra Karácsony Gergely főpolgármesterrel szerdán a Karmelita kolostor elé.
Ha pedig felidézzük, hogy Orbán Viktor a parlamentben legutóbb így tette helyre Gulyás Gergely kampányban elmondott szavait (miszerint csak Tarlós István újraválasztása esetén érvényes a kormányfő és Budapest főpolgármesterének hosszú távra érvényes megállapodása):
„ha valamit mondani akarok, majd én mondom, tehát amit Gulyás Gergő mond, azt nem én mondtam, azt semmiképpen ne tekintsék itt ezen az oldalon úgy, mintha azt a Fidesz elnöke mondta volna”,
akkor valószínűleg közel jutunk a megoldáshoz is, hogy ki jelölte ki Gulyás Gergelyt a számára nagyon kellemetlen feladatra.
Miközben Orbán Viktor lényegében nem kampányolt ősszel, a kormánytagok közül Gulyás Gergely járta leginkább az országot. Ő állt bele a budapesti kampányba is, az emlékezetes kijelentésével:
„Ha Karácsony Gergely lesz a főpolgármester, érvényét veszti az Orbán Viktor és Tarlós István által kötött 15 pontos megállapodás”.
Ez volt az a megállapodás (itt olvasható), amit tavaly novemberben kötött Orbán Tarlós Istvánnal, és az akkori főpolgármester szerint mintegy 1000 milliárd forintot jelent Budapestnek. Gulyás a kampányban lényegében ezt tette függővé a választási eredménytől, amikor azt mondta, hogy ez "egy politikai megállapodás. Az kettejük között érvényes”.
Aztán Gulyás pár nappal később a kormányinfón is megerősítette, hátha nem volt érthető elsőre, hogy szerinte „hasonló politikai megállapodásra a kormánnyal Budapest mindenkori polgármesterének szüksége van.” Mármint az alkalmas főpolgármestereknek, dehát Karácsony ALKALMATLAN.
Karácsony akkor még főpolgármester-jelöltként kifogást nyújtott be a Nemzeti Választási Bizottsághoz, mert szerinte a miniszter szavai sértik a választás tisztaságának, a jelöltek közötti esélyegyenlőségnek és a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlásnak a választási alapelvét. Karácsony panasza a Kúriáig jutott, ott azzal utasították el, hogy az alaptörvény nem írja elő – az egyébként nem semleges természetű – állami szervek semlegességét a választási kampányban, Gulyás szavai pedig nem befolyásolták a választókat.
Ezek után állították ki Gulyást tegnap Karácsony mellé. A miniszter azzal kezdte, hogy „a demokráciában a választók döntését tiszteletben kell tartani, ennek megfelelően a kormány partnernek tekinti a főváros új vezetését és a főpolgármestert, és abban maradtunk főpolgármester úrral, hogy azokat a csatornákat, amiket már Tarlós főpolgármester úrral is működtettünk, elsősorban a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsára gondolok, ezeket ezután is működtetni fogjuk”.
Gulyás ma a kormányinfón is több kérdést kapott a Karácsony részvételével megtartott kormányülésről és a budapesti beruházásokról. Az egyik arra vonatkozott, hogy a jövőben is meghívják-e majd Karácsony Gergelyt a Budapestet érintő kormányülésekre. Gulyás erre azt válaszolta, hogy „a miniszterelnök és Tarlós főpolgármester között köttetett egy megállapodás, ennek státuszával kapcsolatos viták ismertek voltak, szerintem egy politikai megállapodás, de miután a miniszterelnök nyilatkozott a választási vereséget, budapesti választási vereséget követően, hogy az új főpolgármester esetén is fent kívánja tartani ezt a megállapodást, ezért a fővárosi közgyűlést vagy a főpolgármester úr hatáskörét érintő ügyekben ezt követően is meg fogjuk hívni”.
A miniszter szerint Karácsony is szeretné fenntartani a megállapodást, két pontnál jelezte csak, hogy módosítaná azt. Tarlóssal szemben Karácsony nem szeretne árvízhelyzetben a védelmi bizottság elnöke lenni, azt meghagyná a Belügyminisztériumnak és nem szüntetné meg a Budapesti Közlekedési Központot.
Gulyás szerint Budapest új vezetésével szemben nem fognak fejlesztéseket végrehajtani, bár sajnálják például, hogy a nyugati világ legnagyobb kulturális beruházását töri derékba „a választás eredménye, a főváros új vezetése” azzal, hogy a Nemzeti Galéria nem épülhet meg a Városligetben. Erővel nem fognak átvinni semmit a közgyűlés akaratával szemben.
Gulyás reméli, hogy a politikai és a fejlesztésekre vonatkozó nézetkülönbségek ellenére korrekt együttműködés lesz a következő években a kormány és Budapest vezetése között. Azt viszont már most bírálta, hogy a fővárosi közgyűlés alakuló ülésén nem biztosították az ellenzék számára az arányos képviseletet a fővárosi cégek felügyelőbizottságaiban.
Bár Orbán a választás éjszakáján bosszú helyett békülékeny hangnemben beszélt az ellenzéki vezetésűvé lett Budapestről, közös kép azért nem készült a tegnapi kormányülésen Orbánról és Karácsonyról.
Orbán - szemben 2010-zel és 2014-gyel - nem volt ott a fővárosi közgyűlés alakuló ülésén. Mint a Városházáról megtudtuk, a miniszterelnök nem is kapott meghívót a keddi eseményre, mert civil szervezeteket és az érintettek hívták meg. Orbán amúgy sem volt itthon (valóban, Prágában tárgyalt).
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.