Vasárnap Dunaújvárosban először tartottak olyan parlamenti képviselő-választást, ahol az összes parlamenti frakcióval bíró ellenzéki párt és a Momentum közös jelöltet állított. Nem csak nem indítottak egymás ellen jelölteket - bár ilyen széles összefogásban arra sem volt még példa - hanem kirakták a pártlogóikat mind, jelezve, hogy a jelölt teljes támogatásukat élvezi.
2018-ban ez volt az egyike annak a három vidéki választókerületnek, ahol ellenzéki jelölt győzött, és volt az egyetlen, ahol jobbikos egyéni jelölt nyert. Az akkori győztes, Pintér Tamás, októberben megnyerte ugyanitt a polgármesterválasztást, úgyhogy parlamenti mandátuma betöltéséért kellett időközi választást tartani most. Az ellenzék átengedte a jelölés jogát a Jobbiknak, a párt pedig Pintér egykori parlamenti asszisztensét, aztán polgármesteri kabinetfőnökét, Kálló Gergelyt választotta. Kálló 56 százalékkal simán győzött.
Pedig sok szólt Kálló ellen első ránézésre: szemben a 2018-ban győztes Pintérrel, ő nem dunaújvárosi, hanem budapesti. Eddig a fővárosi I. és XI. kerületekben indult önkormányzati tisztségekért, de még sosem nyert választást. Csupán ősz óta dolgozik Dunaújvárosban, a polgármesteri hivatalban.
Az összefogásban részt vevő baloldaliakat pedig azzal próbálták idegesíteni a fideszesek, hogy Kálló a politikai karrierjét a MIÉP-ben kezdte, és 2018-ban a Betyársereg és a Jobbik között megromló kapcsolat megmentése érdekében írt egy levelet Tyirityán Zsoltnak, amit a mostani kampányban a kormánypárti sajtó „hűségesküként” igyekezett beállítani.
Ennek ellenére a messziről jött, és a szélsőjobb szubkultúra felől érkezett jelölt nagyon magabiztosan győzött. 2018-ban Pintér Tamás 43,53 százalékkal nyert, Kálló most 56,25 százalékkal.
Szinte pontosan ugyanannyi százalékot kapott, mint amennyivel Pintér októberben a polgármesterválasztást nyerte, a Rajta Újváros! Egyesület színeiben, de összellenzéki támogatással, 56,36 százalékkal. Ami működött az októberi önkormányzati választáson a pártlogók eltüntetésévél, az működött most a parlamentin is, a pártlogók kirakásával is.
A nagyon hasonló százalékos eredményt még érdekesebbé teszi, hogy a polgármester-választáson csak 37 ezer dunaújvárosi szavazhatott, de a parlamentin nyolc másik település lakói is, összesen 67 ezer ember. Arányosan mégis ugyanaz az eredmény jött ki az ellenzéki összefogás jelöltjének a javára, mint amikor csak a dunaújvárosiak szavaztak. A megyei jogú városban elért eredményt nem módosította a kisebb települések szavazóinak akarata.
Ha a szavazatszámokat, és nem a százalékokat nézzük, akkor még inkább meggyőző Kálló mostani győzelme. A részvétel ugyan most fele akkora sem volt, mint a 2018-as parlamenti választáskor (69,41 százalék akkor, 29,07 százalék most), de a győztes és a Fidesz által támogatott második helyezett közti különbség nem csak arányosan, hanem a szavazatok száma szerint is sokkal nagyobb volt most.
Pintér 2018 áprilisában 20 405 - 18 541 arányban győzött a fideszes Galambos Dénessel szemben, a különbség köztük 1 864 szavazat volt. Kálló most 10 897 - 7 302 arányban győzött a független, de fideszes támogatású Molnár Tiborral szemben, vagyis a különbség köztük 3 595 szavazat volt. Kétszer több mint 2018-ban, fele akkoránál is kisebb részvétel mellett.
A részvétel csak 41 százaléka volt a 2018-asnak, vagyis ha az összefogásnak nem lett volna hatása a végeredményre, akkor csak 764 szavazat különbséggel, a 2018-as különbség 41 százalékával kellett volna nyernie Kállónak.
Ehelyett azonban
a különbség nem 41, hanem 192 százaléka lett a 2018-asnak. Leginkább ez az arány mutatja, hogy az összefogás mennyire segítette a közös jelölt győzelmét.
2018-ban összesen 14-en indultak a parlamenti mandátumért itt, a mostani összefogásból külön indított jelöltet a Jobbik (43,53%), a DK (9,96% - az MSZP támogatásával), az LMP (3,49%) és a Momentum (1,44%). A mostani időközin csak 7 jelölt indult, és a harmadik helyezett is csak 2,93 százalékkal végzett.
Ha a mostani összefogásban részt vevő pártok 18-as jelöltjeinek százalékpontos eredményeit összeadjuk, akkor 58,42 százalékot kapunk, míg most 56,25-öt kapott a közös jelölt. A 2018-as fideszes, illetve a Fidesz által most támogatott független jelölt is pont 2 százalékponttal kisebb támogatást szerzett most, mint két éve: 39,56 százalékot akkor, és 37,72 százalékot most. E számítás alapján is az látszik, hogy az ellenzéki szavazatok összeadhatók, mert azok éles helyzetben valóban összeadódnak.