Sokan kénytelenek olyan munkát végezni, amit nem igazán lehet szeretni, sőt néha már úgy tűnik, a depresszió és a kiégés korunk alapállapota (a kiégési szindrómát hivatalosan is felvették a WHO diagnosztikai kézikönyvébe, az ICD-11-be). Rengetegen már eleve súlyos szorongással küzdöttek, és egy ilyen helyzetre tett még rá egy lapáttal a globális koronavírus-járvány, aminek már az első jelek szerint is komoly egészségügyi és súlyos gazdasági következményei lehetnek.
Mégis hogyan őrizzük meg a józanságunkat ilyen helyzetben?
A COVID-19-től való félelem és szorongás felerősödhet a felnőttekben és a gyerekekben, de a stressz kezelése erősebbé tesz téged és a környezetedet – és ez az immunrendszerednek is kedvezhet. Mindenki eltérően reagál a stresszes helyzetekre, sok múlik azon, hogy az embernek milyen a háttere, miben különbözik másoktól, és milyen közösség tagja. Az 1946-ban alapított amerikai kormányügynökség, a Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ a világjárvánnyal kapcsolatban ajánlást tett közzé, hogy segítse a stresszel és a szorongással való megküzdést.
A válság okozta stressz náluk jelentkezhet legerősebben:
A járvány kitörése során fellépő stressz többféleképpen jelentkezhet:
A már létező mentálhigiénés problémákkal küzdőknek folytatniuk kell a kezelésüket, és fel kell készülniük új vagy súlyosbodó tünetekre. (A BBC írt arról a problémáról is, hogy aki obszesszív-kompulzív zavarral, azaz OCD-vel küzd, az most nehéz helyzetbe kerül. Náluk ugyanis sokszor azt jelenti, hogy jobban vannak, hogy képesek elhagyni a házat – vagyis az izolációval visszaeshetnek, az unalom ronthatja a helyzetüket. Ráadásul annak, akinek eddig a kényszeres kézmosás volt a baja, most épp újra rendszeresen azt kell csinálnia, amiről máskor le kell magát beszélnie.)
A saját magaddal, a barátaiddal és a családtagjaiddal való törődés segíthet megbirkózni a stresszel. Ha másoknak segítesz megbirkózni a stresszel, az erősebbé teheti az egész közösséget is.
Tarts szüneteket a hírek követésében, ideértve a közösségi médiát is, mert a világjárványról szóló folyamatos információáramlás felkavaró lehet!
Vigyázz a testedre! Vegyél mély lélegzeteket, nyújts vagy meditálj! Próbálj egészségesen étkezni, kiegyensúlyozott fogásokkal, rendszeresen mozogj, aludj sokat, és kerüld az alkoholt meg a drogokat!
Találj időt a kikapcsolódásra, igyekezz olyasmit csinálni, amit amúgy élvezni szoktál! Próbáld meg a napi rutint is megtörni, hogy kicsit mindennap változatosabb legyen! Lehet, hogy akár produktív is lehet az előtted álló időszak, ha végigmész a tennivalók listáján vagy elolvasod azokat a könyveket és megnézed azokat a filmeket, amiket rég kinéztél magadnak.
Lépj kapcsolatba másokkal! Beszélj az aggodalmaidról és az érzéseidről azokkal, akikben megbízol! Segíthet, ha megbeszélitek, hogy rendszeres időközönként keresitek egymást.
A szervezetednek továbbra is szüksége lehet a természetre és a napfényre, érintkezz ezekkel, amennyiben lehetséges!
Fordulj szakemberhez, ha a stressz sok napig egymás után akadályozza a napi tevékenységeidet!
Ha utánajársz a COVID-19-cel kapcsolatos legfontosabb tényeknek, és megérted, mekkora a tényleges kockázata a járványnak, enyhíti a stresszt. Ha pontos információt osztasz meg a koronavírusról, segíthetsz másoknak is, hogy kevesebbet idegeskedjenek, és közben kapcsolatban is maradtok.
A gyerekek és a tizenévesek részben arra reagálnak, amit a körülöttük lévő felnőtteken érzékelnek. Amikor a szülők és az ápolók nyugodtan és magabiztosan kezelik a COVID-19-et, akkor a lehető legjobb támogatást tudják nyújtani a gyerekeknek. A szülők több nyugalmat tudnak adni másoknak, különösen a gyerekeknek, ha jobban fel vannak készülve.
Nem minden gyerek és tizenéves reagál ugyanúgy a stresszre, de van néhány általános változás, amit figyelni kell:
Többféle módon tudod támogatni a gyerekedet:
A COVID-19 másodlagos traumás stresszt (STS) okozhat, ennek csökkentésére vannak módszerek:
Ha elkülönítenek másoktól azzal a gyanúval, hogy talán elkaptad a koronavírust, stresszt okozhat még akkor is, ha nem betegszel meg. Mindenki máshogy érzi magát, amikor kiengedik a karanténból. Ezek között lehetnek:
A gyerekek is rosszkedvűek lehetnek vagy más erős érzelmeik lehetnek, ha valaki, akit ismernek, kikerül a karanténból, rájuk is figyelni kell.