Hongkong immár teljesen Peking-párti törvényhozása elfogadott egy új bevándorlási törvényt, amely szerint a bevándorlási hatóság meggátolhatja, hogy emberek belépjenek a szigetország területére, vagy hogy elhagyják azt. Hasonló törvény már Kínában is érvényben van, rendszeresen alkalmazzák is, leginkább disszidensekkel szemben. De nem kizárólag az állam kritikusait tartja bent a törvény, egy ír üzletember például két évig nem hagyhatta el Sanghajt, mert az őt alkalmazó dublini cég kínai tulajdonosai valamilyen jogvitába keveredtek.
Az új bevándorlási törvényt aktivisták mellett a hongkongi ügyvédi kamara is kritizálta, mert az kontrollálhatatlan hatalommal ruházza fel a város bevándorlási hatóságát. A törvény szerint a hatóság és annak vezetője bárkit meggátolhat abban, hogy felszálljon egy repülőgépre, a döntéshez semmilyen bírósági felhatalmazás vagy engedély nem szükséges, fellebbezni pedig nem lehet ellene.
Hongkong kormánya szerint már muszáj volt módosítani az elavult bevándorlási törvényeket, és azt csak arra használják majd, hogy az illegális beutazást meggátolják. A kritikusok szerint viszont a törvény szövegezése egyáltalán nem zárja ki a kiutazás tilalmát sem, és ha erre akarná használni a hatóság, ebben sehogy nem lehetne meggátolni.
A törvény mindenféle kritika és komolyabb vita nélkül átcsusszant a hongkongi törvényhozáson, amelyben a demokrácia-párti tüntetéshullám leverése óta szinte nem is képviselteti magát az ellenzék. A legtöbb demokrácia- és függetlenség-párti képviselő tavaly lemondott, ezzel tiltakozva az ellen, hogy három képviselőt a nézeteik miatt megfosztottak a képviselői posztjuktól. A tüntetések vége óta sorra tartóztatják le a demokrácia-párti politikusokat és aktivistákat. (Guardian)