Jó reggelt, futballszerető embertársak! Hát eljött ez a nap is, ránk virradt a magyar-portugál! Amióta az eszemet tudom, tán csak a 85-ös magyar-brazilt várta így a futballrajongó publikum, gondolom, mind ki is egyeznénk az akkori eredménnyel. A 18 órakor kezdődő találkozót az egész Európa-bajnokság első telt háza előtt rendezhetik - egyedül Magyarország vállalta a száz százalékos stadionkapacitást -, a magyar szurkolótábor a Hősök terén gyülekezik majd, és onnan vonul át a Puskás Arénába.
Öt éve ez a két csapat az Eb egyik legjobb meccsét játszotta. Ki ne emlékezne a gólzáporos döntetlenre, aminek az értékéből még az se von le, hogy az az eredmény mindkét csapatnak tökéletesen megfelelt. Most, az Eb halálcsoportjának nyitómeccsén a portugálok valószínűleg csalódásként élnék meg a pontvesztést, függetlenül attól, hogy aztán az esti meccsen Franciaország és Németország mire mennek egymással.
Este hatig még hosszú az idő, nézzük előbb, hogy mi történt tegnap.
Igazán szórakoztató meccsel indult a hétfői program. A skótok és a csehek nagy lelkesedéssel estek egymásnak, a csehek legértékesebb játékosa, Patrik Schick pedig élete góljával tette örökre emlékezetessé a meccset. Egy skót támadás után Soucek blokkoló lábáról a kezdőkörben tébláboló Schick elé pattant a labda, aki kis nekifutásból, igazítás nélkül nem is kiflit, már-már fonott kalácsot rúgva tekerte be a labdát a felezővonalról a messze kifutó Marshall fölött a skót kapuba.
Az Eb-re simán kijutó lengyelek valamiért januárban kapitányt váltottak, a Székesfehérvárt is megjárt portugál kapitányuknak, Paulo Sousának ez a rövid idő nem volt elég ahhoz, hogy minden részletében alkalmazni tudja preferált taktikáját, a nagy összeszokottságot és taktikai fegyelmet igénylő folyamatos formációváltást. Meg is szenvedték ezt az első félidőben, amikor a szlovákok rendre azon a szélen hozták őket zavarba, ahova vissza kellett volna mozognia a támadásokkor középre húzódó védőjüknek, Bereszyńskinek. A második félidőre taktikát váltottak, ekkor Ovidiu Haţegan játékvezető sújtott le rájuk: olyan szabálytalanságért adott második sárgát legfontosabb középpályásuknak, Krychowiaknak, amiért sok más bíró még tán elsőt se adott volna. A szervezetten futballozó Szlovákia így megérdemelten nyert egy meglepően jó meccsen.
Bár csak 18 éves, és a spanyol futball elmúlt két évtizedének legjobbját, Iniestát kéne pótolnia, a Barcelona szupertehetsége, Pedri felnőtt a feladathoz, ámulatos ütempasszai tényleg nagy elődjét idézték. A spanyoloknak ugyan végül nem sikerült megtörniük a tíz emberrel körmük szakadtáig védekező svédeket, akik Isakson révén mind a két akciójukból hatalmas ziccerbe kerültek, azért nincs okuk szégyenkezni. Hogy Bede Mártont idézzem: "én tudom milyen, amikor egy spanyol csapat szar. Ez nem az".
Kedden csak a magyar csoport játszik, a menetrend sajátosságai miatt csak két meccs lesz, délután nem fogja semmi elterelni a figyelmet a rákészülésről a magyar-portugálra. Akiknek nem sikerült jegyet szerezniük a Puskásba, a tévé mellett ezúttal a 444-en is élőben követhetik a történéseket Horváth Bence értő tolmácsolásában, a meccs után pedig majd én [akiraly] igyekszem értelmezni a történteket.
Magyarország-Portugália
18:00 Puskás Aréna (Magyarország nem csak papíron pályaválasztó!)
TV: M4
Online közvetítés: 444.hu
A magyarok várhatóan Marco Rossi kapitány kedvelt dinamikus 3-5-2-es felállásában kezdhetnek, amiből védekezésben könnyedén zárhatnak vissza 5-3-2-re - erre valószínűleg szükség is lesz. Legnagyobb sztárjukat, Szoboszlai Dominikot sérülése miatt az egész Eb-n nélkülözni kénytelenek. Szoboszlai hiánya egyben kiugrási lehetőséget is jelenthet, a szakértők Szalai Attilától, a Fenerbahce védőjétől várják a legtöbbet. Jómagam egykori MTK-s kedvencemtől, Schäfer Andrástól.
A portugál csapat már nagyobb rejtély, nincs kialakult alapfelállásuk, és bár még mindig Cristiano Ronaldo a legnagyobb sztárjuk, a klasszikus centerré lassult támadót egyre nehezebb egységes szerkezetbe integrálni. Mondjuk nem Ronaldo az egyetlen szupersztárjuk, elég most csak a manchesteri Bruno Fernandest, vagy személyes kedvencemet, a 2016-os Eb-n berobbanó dortmundi Raphaël Guerreirót kiemelnem. A csapat erejét jelzi, hogy a taktikai bizonytalanság ellenére a nemzetközi közvélemény nagy része döntőbe várja a portugálokat a halálcsoportból, ahol a torna másik nagy esélyesei, a franciák is játszanak.
A portugálok - és talán az egész Eb - legnagyobb sztárja, a sokszoros sokszoros Cé sajtótájékoztatóján olyan idegesen tolta el maga elől a szponzorkólát, mintha az a két szerencsétlen üveg éppen egy szabadrúgást akart volna elvégezni helyette. "Agua" - kommentálta, egy vizesflakont lobogtatva. "Coca Cola" - tette hozzá fintorogva.
Miután a magyarok Sallai, Szalai és Kleinheisler góljaival végső kétségbeesésbe kergették egész Portugáliát, este kilenckor az Eb eddigi legnagyobb sztárösszecsapásával, a Münchenben rendezett Németország-Franciaországgal vezethetünk le. Tekintve, hogy nem is olyan régen még a supermanschaft uralta a világfutballt, fura ilyet mondani, de Németország idén egyáltalán nem számít esélyesnek. Tán még az se volna megrázó, ha a csoportból se jutnának tovább. Ellenben a világbajnoki címvédő Franciaország az egész Eb legerősebb keretével érkezett, még a cserékből is elég jó csapatot lehetne összeállítani.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.