2034: a következő világháború regénye

könyv
2022 január 01., 14:29
comments 6

A hidegháború idején még nem a klímaváltozás rémisztette világvégével az emberiséget, hanem egy atomháború lehetősége. Leginkább a szovjet-amerikai szembenállás miatt volt ez napirenden, de az éppen 30 esztendeje kimúló Szovjetunió magával temette a globális rettegést is a nukleáris összecsapástól.

Ám a nagyhatalmi logika visszatérésével az atomfenyegetésről szóló értekezések is újra megjelentek. A Trump-korszak második felében Észak-Korea rakétakísérletei miatt került ismét napirendre, majd a kínai - amerikai szembenállás fokozódásával kezdtek el sokan foglalkozni az atomháború lehetőségével.

Egy amerikai - kínai nukleáris háborút mutat be a 2034 című, idén megjelent amerikai regény is, amit két, már leszerelt katonai parancsnok írt. Mint elmondták, egy 1982-ben megjelent hasonló regény, a Harmadik világháború című inspirálta őket, amelynek a szerzője szintén egy volt katona, Sir John Hackett brit tábornok volt, aki a NATO és a Szovjetunió közti atomháborút képzelte el, három évvel könyve megjelenése utánra, 1985-re.

Van közelebbi hasonló regény is, hiszen 2016-ban jelentkezett egy másik brit tábornok egy hasonló utópiával, ami egy orosz támadást vizionált Lettország ellen, és egy ebből kibomló NATO - Oroszország háborút képzelt el, és 2017: Háború Oroszországgal címmel jelent meg. (A könyvről itt írtunk, a szerzővel, Richard Shirreffel készített interjúnk pedig itt olvasható.) Abban a 2017-ben játszódó, és a mostani, 2034-be helyezett történetben is az elektronikai hadviselés a meghatározó, azaz a másik oldal kommunikációjának és számítógépes rendszereinek összezavarása dönti el a konfliktusokat.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már tagja vagy a Körnek? Itt tudsz belépni.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.