Kazahsztánban a helyzet stabilizálódott, a terroristákat megsemmisítették, indulhat a konszolidáció és a károk felszámolása. Erről informálta a széles közvéleményt hétfőn a kazah nemzetbiztonsági tanács, amelynek vezetését múlt héten vette át Kaszim-Zsomart Tokajev államfő. A belügyminisztérium részéről bejelentették: hétfőig 7939 embert vettek őrizetbe. Az összecsapásokban – amelyekről részletesebben itt és itt írtunk korábban – a biztonsági erők részéről 16-an vesztették életüket, a további áldozatok pontos száma nem ismeretes. Korábban megjelent egy 164 fős adat, ám hivatalos megerősítés ezen a vonalon nem történt.
Fontos esemény volt még hétfőn, hogy online tanácskoztak a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéhez (KBSZSZ vagy ODKB, mindkét rövidítés használatos) tartozó államok vezetői. Tokajev kazah elnök itt azt mondta: „Spontán tüntetések álcája alatt zavargások hulláma tört ki. Világossá vált, hogy a fő cél az alkotmányos rend aláásása és a hatalom átvétele volt. Államcsínykísérletről beszélünk.” Majd hozzátette: „A fő csapás Almati városa ellen irányult. Almati bukása előkészítette volna az utat a hatalomátvételhez a sűrűn lakott déli részeken, majd az egész országban.” Tokajev bizonyítékokat is ígért, mondván, ezeket rövidesen bemutatják.
Beszélt az eseményen Vlagyimir Putyin orosz elnök is, aki egyrészt majdanias típusú jeleket vélt felfedezni az események lefolyását vizsgálva, aminek örömére kijelentette: a kazah államiság került veszélybe az elmúlt napokban, amit nem az üzemanyagár-emelés által kiváltott spontán tüntetések okoztak, hanem az, hogy a helyzetet „kihasználták belső és külső destruktív erők”. Putyin szerint Kazahsztánnak a nemzetközi terrorizmussal kellett szembenéznie, emellett a közép-ázsiai országban ugyanolyan eszközöket alkalmaztak, mint a 2014-es ukrajnai fordulat idején.
Hogy kik, nem tudjuk. Hogy honnan, azt sem. Hogy kinek állt ez érdekében? – fogalmunk sincs. Hogy milyen következményeik lehetnek a történteknek, azzal kapcsolatban viszont már látunk körvonalakat.
A szabad szemmel is látható fejleményekről röviden: azok után, hogy szabadárasították a cseppfolyósított autógázt, amelyért ez év elejétől literenként 120 tengét, nagyjából 80-90 forintot kellett volna fizetni – kétszer annyit, mint akár még néhány hónapja is –, spontán demonstrációk kezdődtek a nyugat-kazahsztáni Zsanaozenben. A tiltakozók rövidesen a közeli Aktauban és Aktobéban is utcára vonultak, majd egy-két nap elteltével Almatiban, Kazahsztán legnagyobb városában szintén megmozdulások kezdődtek.
Tokajev elnök és a kazah kormány lassan, kelletlenül, továbbá nem elégséges módon reagált, futottak az események után, és sehogy sem érték utol őket. Így január 4-én, két nappal az első tüntetéseket követően már nem sok szó esett üzemanyagokról, ehelyett általános gazdasági-politikai követelések kerültek előtérbe, fontos szlogen lett a Nurszultan Nazarbajevet célba vevő „Öreg, takarodj!”, és nem kímélték a 2019-ben hatalomra került utódot és a kormányt sem.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.