Újabb középiskolák, a budapesti Berzsenyi Dániel Gimnázium, a Vörösmarty Mihály Gimnázium, az Eötvös József Gimnázium, a Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium és a miskolci Földes Ferenc Gimnázium is csatlakozott a polgári engedetlenségi akcióhoz, amivel az ellen demonstrálnak, hogy nem sztrájkolhatnak a tanárok.
A Berzsenyi tiltakozó tanárai azt írták: „Alulírottak, a budapesti Berzsenyi Dániel Gimnázium tanárai, a mai napon, 2022. február 18-án, polgári engedetlenségi akcióban veszünk részt, nem vesszük fel a munkát, nem folytatunk oktatási, nevelési tevékenységet. A figyelemfelkeltő akcióban való részvételünkről önállóan, egyenként, jogtudatos állampolgárként döntöttünk. Tudatában vagyunk annak, hogy tettünkkel szabályt szegünk.”
„Azért döntöttünk a polgári engedetlenség mellett, mert a Kormány az Alaptörvény XVII. cikk 2. bekezdésével ellentétben a 36/2022. (II.11.) Kormányrendelettel nevetségessé teszi a sztrájkot és a sztrájkolókat, ugyanis a járványügyi veszélyhelyzetre hivatkozva úgy határozza meg az elégséges szolgáltatások körét, hogy munkaidőnk 65-100%-át le kell dolgozni. Mindeközben a sztrájk miatt megvonja a fizetésünket”, ami alaptörvényellenes – írják.
A Vörösmarty Mihály Gimnázium előtt tiltakozó tanárok:
Az Eötvös József Gimnázium egyik tanára közölte: „Polgári engedetlenségünkkel szeretnénk az említett valós problémákra is figyelmet irányítani: olyan változásokért küzdünk, amelyek fókuszában a ránk bízott gyerekek vannak. Olyan munkakörülményeket szeretnénk, amelyek biztosítják az iskolában gyerekekért dolgozó minden felnőtt számára a szabad légkört és a elviselhető munkaterhelést. Olyan munkabért szeretnénk, ami nem okoz egzisztenciális kilátástalanságot. Ezek teljesülése szükséges ahhoz, hogy minden erőnkkel a diákokért dolgozhassunk.”
Úgy tudjuk, a miskolci Földes Ferenc Gimnázium ma jelképesen egy ember csatlakozott az akcióhoz, Szűcs Tamás, de jövő hétre nagyobb polgári engedetlenségi akciót terveznek több miskolci iskolában is. „Gimnáziumunkban a mai napon egyetlen tanárként én éltem a polgári engedetlenség napokban már több intézményben megvalósuló formájával. Ezt jelképes értékűnek gondolom, amely kifejezi mindazon kollégákkal való szolidaritásunkat, akik már tiltakoztak vagy éppen ezen a napon, illetve a jövőben tervezik megfogalmazni elutasításukat a lassan hírhedté váló rendelettel szemben” – írta Szűcs Tamás.
A Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium több tanára is csatlakozott. Azt írják: „A figyelemfelkeltő akcióban való részvételünkről önállóan, egyenként, jogtudatos állampolgárként döntöttünk. Tudatában vagyunk annak, hogy tettünkkel szabályt szegünk, s annak ránk nézve hátrányos következményeit vállaljuk. Akciónk nem irányul kollégáink ellen, nem irányul az iskolánk vezetősége ellen, nem irányul az iskolánkat felügyelő és irányító tankerület ellen. És főleg nem irányul tanítványaink ellen, sőt: az ő érdekeiket szem előtt tartva cselekszünk.”
„Az akcióban egyéb okok miatt részt nem vesz ugyan, de támogat minket 14 pedagógus kollégánk” – írják.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.