Húszéves lett a Terror Háza, amit még az első Orbán-kormány idején alapított a Fidesz (akkor még létező) értelmiségi holdudvara, Schmidt Mária történelmi koncepciója alapján.
Az intézmény már akkor a jobboldali szimbolikus politika központi intézménye lett. Nem csoda, ha a múzeum alapításának kerek évfordulója alkalmából olyan nagyságok vonulnak és lépnek fel az ünnepsorozaton, mint Kövér László, Radics Gigi, Vastag Csaba és Tóth Gabi.
Pénteken, a kommunizmus áldozatainak emléknapján, üzenetét tolmácsolta a háború miatt uniós és NATO-csúcsra hivatalos Orbán Viktor miniszterelnök is. Ebből az MTI közölt összefoglalót.
„A Terror Háza Múzeum sikertörténet, mert létrejöttével többé nem a volt kommunisták mondják meg, hogy mi az igaz és mi a hazug, hanem azok, akiket letaposott ez a rendszer” - mondta a kormányfő a felvételen, hozzátéve, hogy ez egy sikertörténet, „ha fiatalabb lennék, azt mondanám, hogy a Terror Háza nagy királyság.”
A múzeumba látogató fiatalok, idősek, nyugatiak, keletiek és minden magyar Orbán szerint „valami olyan fontosat kap itt, amit sehol máshol nem kaphatna meg.”
Orbán szerint a Terror Házában a kommunizmus és a nácizmus közötti kapcsolatnak egy egyszerűen elmondott, a hasonlóságot kifejező megtestesülése tapasztalható meg. Azt is kiemelte, hogy itt az áldozatoknak és a tetteseknek is van neve és sorsa, és a kettő nincs összekeverve, mint volt korábban a kommunisták által.
„Többé nem a volt kommunisták mondják meg, hogy mi a jó, mi a rossz, mi az igaz és mi a hazug, hanem végre azok mondhatják el, akiket letaposott ez a rendszer, akik valóban az elnyomottak voltak, akiktől elvettek mindent. Van akitől az életét, van, akitől a családját, van, akitől a vagyonát, van, akitől a pályáját, a karrierjét, a lehetőségét. Szóval végre ők a győztesek, a történelem az ő oldalukon van, és ezt most elismerik."
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.