A G7 csoport nem hajlandó rubelben fizetni az orosz gázért

energia
2022 március 28., 16:57
comments 3

A világ legfejlettebb ipari államait összefogó G7 csoport kormányai felszólítják az országukban orosz energiahordozók importjával foglalkozó cégeket, hogy ne fizessenek rubelben az érvényes szerződések alapján Oroszországtól vásárolt földgázért – jelentette be a német gazdasági és klímavédelmi miniszter Berlinben.

Robert Habeck elmondta, hogy a G7 csoport soros elnökségét betöltő Németország képviseletében összehívta a hetek energiaügyekben illetékes minisztereit, hogy egységes, összehangolt választ adjanak a Kreml által barátságtalannak minősített országokra vonatkozó rubelalapú elszámolási rendszer bevezetésére.

Az online tanácskozáson teljes egyetértés volt arról, hogy Moszkva lépése az érvényes földgázszállítási szerződések „egyoldalú és egyértelmű megsértése” – mondta a miniszter.

Szerinte nyilvánvaló, hogy Vlagyimir Putyin a hetek megosztására tör, de a csoport egysége és határozottsága azt mutatja, hogy nem engednek az orosz elnöknek. A G7 csoport minden tagja továbbra is érvényesnek tartja az orosz partnerekkel kötött földgázszállítási szerződéseket, és azt az álláspontot képviseli, hogy az országuk érintett vállalkozásainak be kell tartaniuk a szerződéseket.

Ezért felszólítják ezeket a vállalatokat, hogy „ne tegyenek eleget Putyin követelésének” – mondta Robert Habeck.

Vlagyimir Putyin március 23-án jelentette be, hogy az Ukrajna ellen indított orosz háborúval összefüggésben barátságtalannak minősített országoktól (köztük az EU minden tagállamától) rubelben fogadják el a földgáz árát.

G7→G8→G7

A G7 csoport az USA-t, Franciaországot, Japánt, Kanadát, Nagy-Britanniát, Németországot és Olaszországot meg az EU-t mint nemzetek feletti intézményt fogja össze.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Emmanuel Macron francia elnök, Joe Biden amerikai elnök és Boris Johnson brit miniszterelnök a G7 2021. június 12-i tanácskozásán
photo_camera Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Emmanuel Macron francia elnök, Joe Biden amerikai elnök és Boris Johnson brit miniszterelnök a G7 2021. június 12-i tanácskozásán Fotó: Brendan Smialowski/AFP

A legfejlettebb iparú országok informális egyeztető fóruma 1975 óta működik, és 1998-ban a tagjai közé fogadta Oroszországot is, így átalakult G8 csoporttá. Azért működik mégis G7 csoportként, mert Oroszország tagságát 2014-ben az Ukrajnához tartozó Krím félsziget nemzetközi jogot sértő bekebelezése miatt felfüggesztették.

Putyin csütörtökre vár jelentést arról, hogyan áll a gázkereskedelem átállítása rubelelszámolásra. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.