DerzsZradniki néven – nagy Z-vel a szó közepén – összeállították a hazaárulókként azonosított közéleti szereplők listáját Ukrajnában. A Korrespondent.net híre szerint a kezdeményezés és az „alhonlap” a Cseszno mozgalom jóvoltából született.
A mozgalom nevének magyar fordítása Becsületesen, és nem új jelenség az ukrán közéletben, hiszen 2011 őszén, a kesőbb elkergetett Viktor Janukovics elnöksége idején született. Mégpedig azzal a céllal, hogy a politikai korrupció elleni harcra és a hatalom ellenőrzésére sarkallja az állampolgárokat, emellett felesküdött a politikai emlékezet ébren tartására és a tudatos választás elősegítésére is. 2020 óta önálló civil szervezetként működik a mozgalom Vita Dumanszka vezetésével.
A DerzsZradniki itt elérhető ukrán nyelvű listáján 102 név található, elsősorban politikusok kerültek fel rá, de a végrehajtó hatalom, a bíróságok és a sajtó olyan képviselői is ott vannak, akik esetében a névsor készítői úgy ítélték meg, hogy az orosz megszállókat segítették szavakkal vagy tettekkel az Ukrajna elleni hadműveletek során. Az oroszpárti – vagy annak minősített – propaganda terjesztése ugyanúgy elég volt ehhez, mint a részvétel az ellenség által a megszállt területeken szervezett közigazgatásban. A szóban forgó honlapon – amely döcögősen működik, hogy informatikai problémák miatt-e, vagy a jelentősebb kezdeti érdeklődés után, nem világos – nem pusztán a neveket rakták egymás alá, hanem ki is fejtik, az érintettek mi olyat műveltek pályafutásuk során, amit nem kellett volna.
A Cseszno haZaárulóinak zöme nem mondható ismertnek Ukrajna határain túl, ezzel együtt van néhány sztárja a listának.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.